Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Ks. prof. Michał Heller laureatem nagrody "Ratio et Spes"

Ks. prof. Michał Heller laureatem nagrody "<span lang="la">Ratio et Spes</span>"

Wybitny kosmolog, filozof i teolog został uhonorowany międzynarodową nagrodą naukową "Ratio et Spes", przyznawaną od 2020 r. wspólnie przez Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu i Watykańską Fundację Joseph Ratzinger-Benedetto XVI za wybitną interdyscyplinarną publikację naukową lub cykl publikacji mieszczących się w corocznie określanej problematyce.

Czwartej edycji nagrody towarzyszył temat "Człowiek wobec Wszechświata". Zdaniem jury najlepiej w tę problematykę wpisuje publikacja "Nieskończenie wiele wszechświatów. Od Einsteina do Nieskończoności" ks. prof. Michała Hellera, który nagrodę "Ratio et Spes" otrzymał również w uznaniu całokształtu twórczości.

Wyróżnieniem w tegorocznej edycji uhonorowano brytyjskiego filozofa przyrody prof. Toma McLeisha, głównie za dzieła "Faith and Wisdom in Science" oraz "The Poetry and Music of Science".

Ks. prof. Michał Heller to uczony, kosmolog, filozof i teolog, autor ponad 90 książek i ok. 800 prac naukowych, który w matematycznych równaniach teorii naukowych potrafi dostrzec dzieła sztuki, a wielkich fizyków uważa za genialnych artystów. Sam w swoich licznych książkach i artykułach naukowych z powodzeniem odnajduje się w obu rolach: naukowca-artysty i pisarza-uczonego. Jego twórczość od wielu lat fascynuje i intryguje, a dorobek naukowy oraz działalność publicystyczna są nie tylko najlepszym dowodem na to, że nauka i religia wcale nie muszą się wykluczać ani ze sobą konkurować. Potwierdzają również, że wybitny fizyk i matematyk może być wielkim artystą.

Czytelnikom w Polsce ks. prof. Michał Heller znany jest jako znakomity popularyzator nauki, zwłaszcza fizyki i kosmologii. Z kolei naukowcom na całym świecie jako wybitny uczony, autor setek publikacji. Jest twórcą modelu kosmologicznego wykorzystującego geometrię nieprzemienną do opisu zjawisk nielokalnych, które prawdopodobnie występowały w początkowych fazach ewolucji Wszechświata. Profesor, podobnie jak dziesiątki największych umysłów na całym świecie, od lat pracuje nad połączeniem dwóch najważniejszych teorii fizycznych - ogólnej teorii względności i mechaniki kwantowej.

Ks. prof. Michał Heller jest laureatem prestiżowej nagrody Templetona przyznawanej badaczom prowadzącym interdyscyplinarne badania łączące aspekty czysto poznawcze z duchownymi. Całą kwotę nagrody, w wysokości 1,6 mln dolarów, przeznaczył na stworzenie Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych w Krakowie, które jest dziś prężnym ośrodkiem prowadzącym międzynarodową działalność badawczą, edukacyjną i popularyzatorską. Powstało ono w 2008 roku jako jednostka wspólna Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II. Centrum od października 2018 roku jest jednostką pozawydziałową najstarszej polskiej uczelni.

Polecamy również
Dr hab. Anna Michalik Wykładowcą Roku Uniwersytetu Dzieci

Dr hab. Anna Michalik Wykładowcą Roku Uniwersytetu Dzieci

Nagroda im. Kazimierza Kuratowskiego dla młodego matematyka z UJ

Nagroda im. Kazimierza Kuratowskiego dla młodego matematyka z UJ

Nagroda Instytutu Matematycznego PAN dla Adama Kanigowskiego

Nagroda Instytutu Matematycznego PAN dla Adama Kanigowskiego

Prof. Marian Mrozek laureatem Nagrody Głównej PTM im. Hugona Steinhausa

Prof. Marian Mrozek laureatem Nagrody Głównej PTM im. Hugona Steinhausa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron