Lekarze Szpitala Uniwersyteckiego uczą, jak zarządzać majaczeniem

Każdego roku w marcu obchodzony jest Światowy Dzień Wiedzy o Majaczeniu, którego celem jest przypomnienie personelowi medycznemu, jakie jest znaczenie kliniczne tego zaburzenia, zwłaszcza wczesne rozpoznawanie, także jak istotny jest jego wpływ na pacjentów, ich rodziny, a nawet cały system opieki zdrowotnej. Po raz pierwszy w obchody włączył się Szpital Uniwersytecki, który 15 marca zorganizował akcję edukacyjną "Pamiętaj o Majaczeniu".

Jak poinformował Szpital Uniwersytecki, majaczenie (delirium) niewywołane alkoholem jest często spotykanym zaburzeniem neuropoznawczym. Szacuje się, że dotyka aż 40 proc. osób w podeszłym wieku, które znalazły się w szpitalu oraz nawet do 80 proc. pacjentów - niezależnie od wieku - leczonych na oddziałach intensywnej opieki. Tegorocznym zagadnieniem Światowego Dnia Wiedzy o Majaczeniu było przypomnienie, że może ono dotknąć każdego z nas. Poprawa wiedzy i umiejętności, jak rozpoznawać i jak leczyć majaczenie, powinna dotyczyć nie tylko personelu medycznego, ale wszystkich osób zaangażowanych w opiekę nad pacjentem, w tym opiekunów.

- Chcielibyśmy, by obchody tego święta. podobnie jak na świecie, miały lekką, nieco humorystyczną oprawę, przez co temat zwróci uwagę i zostanie lepiej zapamiętany. Kilka lat temu lekarze przebierali się np. w stroje superbohaterów. W tym roku za swój symbol wybraliśmy fioletowego słonia, który kojarzy się z Delirium Tremens – majaczeniem poalkoholowym i znanym piwem. Majaczenie, o którym chcemy mówić, to również w języku angielskim „delirium”, ale nie ma nic wspólnego z tym pierwszym. To poważny stan pacjenta, który może również zagrażać jego życiu. I właśnie tę różnicę chcemy uświadamiać, między innymi poprzez oswojenie słów majaczenie i delirium - tłumaczy lek. Wiktoria Wieczorek-Stawińska z Oddziału Klinicznego Chorób Wewnętrznych i Geriatrii.

I dodaje: - Chodzi o to, by jak najlepiej zarządzać majaczeniem, żeby przede wszystkim zapobiegać, nie leczyć go nadmiernie farmakologicznie, ale łagodzić objawy wprowadzając metody niefarmakologiczne. Tego typu dni są organizowane już od jakiegoś czasu zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i w zachodniej Europie. Skierowane są do personelu medycznego - lekarzy, pielęgniarek, ratowników medycznych oraz wszystkich, którzy mają kontakt z pacjentem. Służą one przypomnieniu wiedzy oraz wymianie doświadczeń. To co np. dla specjalistów z zakresu geriatrii jest częstym problemem, dla lekarza innej specjalności może być rzadszym przypadkiem. Dzięki takim interdyscyplinarnym inicjatywom poprawia się jakość leczenia chorych.

W ramach obchodów Szpital Uniwersytecki zorganizował konsultacje ekspertów skierowane do lekarzy i pielęgniarek, podczas których specjaliści przekazali wiedzę na temat majaczenia oraz opowiedzieli o możliwych metodach radzenia sobie z tym stanem.

Dr Renata Mężyk-Kopeć z WBBB UJ laureatką konkursu NCN Weave-UNISONO

Sukcesy studentów SKN Terapii Celowanej i Układów Supramolekularnych UJ CM