Widać już wiosnę w Ogrodzie Botanicznym UJ [ZDJĘCIA]

W najbliższych dniach aura będzie sprzyjać spacerom na świeżym powietrzu. Przedwiośnie to idealny czas, by udać się do Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego przy ulicy Mikołaja Kopernika 27, w którym kwitnie już wiele gatunków roślin. Ożywienie widać także w ptasim świecie.

Pierwszy dzień kalendarzowej wiosny przyda 21 marca. Coraz cieplejsze temperatury sprawiły, że w Ogrodzie Botanicznym UJ pojawiły się pierwsze geofity. To m.in. śnieżyce, krokusy, przebiśniegi, ciemierniki, miłki i puszkinie cebulicowate. Kolejnym symptomem nadchodzącej wiosny są kwitnące kosaćce żyłkowane, pierwiosnki bezłodygowe, wrzośce czy różaneczniki dahurskie. Widać także wzmożoną aktywność u ptaków. Szczęśliwcy mogą wypatrzyć ogrodowego puszczyka.

"W szklarni Jubileuszowej kwitną właśnie piękne i niebezpieczne (przynajmniej dla drobnych owadów) rośliny zaliczane do "mięsożernych". Kuszą pięknymi kolorami, niezwykłymi kształtami a nawet zapachem, zwabiając nieświadome zagrożenia ofiary" - czytamy na facebookowym profilu Ogrodu Botanicznego UJ.

Ogród Botaniczny UJ jest otwarty w godzinach 9.00-17.00, przy czym bilety można nabyć w kasie do godz. 16.15. W poniedziałki nieczynne są szklarnie i muzeum. Kolejna zmiana godzin otwarcia nastąpi 1 kwietnia. Wówczas kasy biletowe będą czynne 2 godziny dłużej.

Dr Renata Mężyk-Kopeć z WBBB UJ laureatką konkursu NCN Weave-UNISONO

Sukcesy studentów SKN Terapii Celowanej i Układów Supramolekularnych UJ CM