Pierwsza spółka portfelowa
w Funduszu JCI Venture Sp. z o.o.

Fundusz JCI Venture Sp. z o.o. powołał pierwszą spółkę portfelową – ProManus Sp. z o.o. W ramach ProManus, interdyscyplinarny zespół założycielski dysponujący zgłoszeniami patentowymi dotyczącymi unikalnych rozwiązań został dokapitalizowany kwotą w wysokości kilkuset tysięcy złotych i wsparty merytorycznie przez JCI Venture.
ProManus koncentruje się na opracowywaniu innowacyjnych, zaawansowanych technologicznie wyrobów medycznych, które będą ułatwiać codzienne funkcjonowanie osobom po poważnych urazach. Pierwsze produkty spółki powinny trafić do potrzebujących w ciągu kilkunastu miesięcy.

Fundusz JCI Venture jest wyspecjalizowanym funduszem kapitału zalążkowego inwestującym w spółki z obszaru lifescience na bardzo wczesnej fazie rozwoju, działającym w oparciu o środki otrzymane w ramach Działania 3.1. Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Fundusz udziela pomysłodawcom bezzwrotnego wsparcia w ramach działań preinkubacyjnych oraz inwestuje w powoływane spółki kwoty do wysokości € 200.000 w zamian za co obejmuje mniejszościowe pakiety udziałów.

JCI Venture powiązane jest z Uniwersytetem Jagiellońskim – poprzez Jagiellońskie Centrum Innowacji Sp. z o.o. – oraz funduszem SATUS Venture, który może znacząco zwiększyć kwotę angażowaną w rozwój najbardziej obiecujących projektów. Fundusz JCI Venture na bieżąco poszukuje nowych celów inwestycyjnych, gdyż w ciągu najbliższych kilku lat planowane jest zaangażowanie kapitałowe w kilkanaście kolejnych spółek innowacyjnych.

O JCI

JCI Venture jest pierwszym w Polsce funduszem i akceleratorem przedsiębiorczości bazującym na nauce. Doświadczenia z akceleratorami akademickimi na świecie, pokazały że jest to skuteczny sposób na komercjalizowanie nauki. JCI Venture zarządza funduszem kapitału zalążkowego (seed capital), który pozwala na finansowanie pierwszego etapu formowania spółki. JCI Venture, w zamian za wejście kapitałowe, obejmuje udziały w spółce. Pieniądze pochodzą ze środków europejskich, ale model i dyscyplina finansowa są takie same jak w firmach venture capital. Dodatkowo, JCI Venture dysponuje wiedzą i umiejętnościami, które są krytyczne do przeżycia i rozwoju nowo powstałych spółek.

JCI Venture powstało z inicjatywy Jagiellońskiego Centrum Innowacji w odpowiedzi na brak spójnego systemu komercjalizacji badań naukowych oraz trudności w pozyskiwaniu kapitału na realizację ryzykownych projektów technologicznych. Nowo powstałe firmy mogą znaleźć przystań w znajdującym się na kampusie Uniwersytetu Jagiellońskiego, Parku LifeScience (www.jci.pl).

Zapraszamy na nową stronę Funduszu: www.jciventure.pl.

Data opublikowania: 01.09.2010
Osoba publikująca: Łukasz Stadnicki