Prof. Dominika Dudek laureatką Nagrody im. Kazimiery Bujwidowej

Kierownik Katedry Psychiatrii UJ CM profesor Dominika Dudek jest jedną z czterech wyjątkowych krakowianek, które zostały laureatkami tegorocznej Nagrody im. Kazimiery Bujwidowej. Zaangażowanie i działania uhonorowanych pozwalają budować wrażliwe i otwarte społeczeństwo, a ich projekty i przedsięwzięcia pozwalają wzmacniać kobiety i równościowe postulaty.

Nagroda im. Kazimiery Bujwidowej została uchwalona przez Radę Miasta Krakowa w grudniu 2021 roku, a tytuł przyznaje corocznie prezydent Krakowa na wniosek kapituły nagrody za poprzedni rok kalendarzowy i jest jedną z wielu inicjatyw podejmowanych w ramach projektu parasolowego #krakowianki. Ustanowienie tej nagrody ma na celu tworzenie silnej reprezentacji kobiet we wszystkich dziedzinach życia publicznego, wspieranie kobiet w ich działaniach oraz walkę z dyskryminacją ze względu na płeć.

Jak poinformował portal krakow.pl, do nagrody zostało zgłoszonych aż 40 kandydatek, a wybór nagrodzonych odbywał się poprzez głosowanie. Kapituła przy wyborze kandydatek do Nagrody im. Kazimiery Bujwidowej uwzględniała w szczególności znaczący wpływ na otaczającą rzeczywistość oraz dziedzinę działalności, zaangażowanie w pracę na rzecz równouprawnienia, efekty i zakres działań oraz innowacyjność i różnorodność podejmowanych prac.

- Przez wiele wieków kobiecy wkład w rozwój świata pozostawał przemilczany, a ich perspektywa pozostawała wykluczona z głównego nurtu. Odzyskiwanie tej opowieści jest niezwykle istotne. Miasto przyszłości to takie, które tworzymy wspólnie, to miasto które postulaty równości traktuje priorytetowo i jest opowieścią na równi kobiet i mężczyzn - mówił w trakcie wręczenia nagród prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

Dominika Dudek jest lekarką, psychiatrą, profesorem nauk medycznych, prezesem Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego oraz kierowniczką Katedry Psychiatrii UJ CM i Kliniki Dorosłych UJ CM UJ. Jest autorką licznych publikacji naukowych i książek, redaktorką naczelną czasopisma "Psychiatria Polska" oraz inicjatorką spotkań "Rozmowa nie boli" i "Rozmowy o człowieku". Profesor angażuje się również w tematy społeczne. Pomysłodawczyni listu do prezydenta RP Andrzeja Dudy przeciwko dyskryminacji osób LGBT, który podpisało ponad 300 przedstawicieli środowiska naukowego z dziedziny psychiatrii i innych dziedzin medycyny oraz sygnatariuszka listu środowisk medycznych z apelem do ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Kamińskiego o "niezwłoczne umożliwienie wjazdu do strefy objętej stanem wyjątkowym niezależnej grupie medyków w celu niesienia tam pomocy humanitarnej" migrantom przybywającym do Polski przez terytorium Białorusi. W swoich działaniach także zwraca uwagę na problem starzenia się społeczeństwa i jego wpływ na zdrowie publiczne i międzypokoleniową odpowiedzialność.

Pozostałymi laureatkami Nagrody im. Kazimiery Bujwidowej w tym roku zostały: Renata Kopyto (od 2000 roku kieruje Domem Norymberskim w Krakowie, w którym tworzy ambitny program prezentujący licznych artystów oraz organizuje szereg przedsięwzięć związanych z niemieckim językiem i kulturą tego kraju), Joanna Gotfryd i Agnieszka Czmyr-Kaczanowska (współzałożycielki Fundacji oraz portalu mamopracuj.pl oraz Banku Talentów Kobiet talenti.pl) oraz Olha Menko (Ambasadorka Wielokulturowości, prezes zarządu Fundacji Instytut Polska-Ukraina oraz założycielka portalu UAinKrakow.pl, a także kanałów informacyjnych w Poznaniu i Warszawie skierowanych do społeczności ukraińskiej).

Zobacz video galerię

Profesor Dominika Dudek laureatką Nagrody im. Kazimiery Bujwidowej