Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Badaczka z UJ CM odbędzie staż w jednej z najlepszych uczelni świata

Badaczka z UJ CM odbędzie staż w jednej z najlepszych uczelni świata

Dr Sonia Trojan z Katedry Biochemii Lekarskiej UJ CM otrzymała prestiżowe stypendium The Kosciuszko Foundation i odbędzie sześciomiesięczny staż podoktorski Instytucie Technicznym w Massachusetts w Stanach Zjednoczonych - jednej z trzech najlepszych uczelni na świecie. Staż rozpocznie się 1 sierpnia br.

 

- Możliwość pracy w zespole prof. Matthew Vander Heidena to dla mnie ogromne wyróżnienie, więcej niż spełnienie marzeń. Możliwość prowadzenia badań w tak prestiżowym ośrodku z ludźmi, na których publikacjach opierałam swoją dotychczasową naukową wiedzę w zakresie metabolizmu komórek nowotworowych, to ogromna szansa przede wszystkim na rozwój. Liczę, że nauczę się wielu nowych technik oraz metod, ale również zyskam inne spojrzenie i podejście do prowadzenia badań w międzynarodowym zespole. Po powrocie chciałabym podzielić się zdobytą wiedzą z zespołem, z którym mam przyjemność współpracować na co dzień i w ten sposób chociaż częściowo odwdzięczyć się za wsparcie, którego udzielali mi w czasie przygotowywania doktoratu. Oczywiście ten wyjazd nie byłby możliwy, gdyby nie wsparcie najbliższych i Fundacji Kościuszkowskiej, organizacji o wspaniałej historii oraz tradycji. Bycie jej stypendystką jest dla mnie zaszczytem - mówi dr Sonia Trojan.

Dr Sonia Trojan jest absolwentką Wydziału Lekarskiego UJ CM. W czasie studiów doktoranckich trzykrotnie otrzymała stypendium rektora UJ dla najlepszych doktorantów. Pracę doktorską obroniła z wyróżnieniem na Wydziale Lekarskim UJ CM pod koniec 2022 r. Tytuł pracy, pisanej pod okiem prof. Piotra Laidlera i dr Kingi Kocemby-Pilarczyk, brzmiał "Znaczenie nowotworowo specyficznych izoenzymów fosfofruktokinazy II w progresji czerniaka złośliwego z uwzględnieniem roli niskotlenowego środowiska rozwoju guza".

Badaczka odbyła dotychczas 3 staże zagraniczne: w Centre National de la Recherche Scientifique w Paryżu, Centre Biophysique Moléculaire w Orleanie oraz dwukrotnie na Université de Lorraine/CNRS w Nancy. Kierowała czterema projektami naukowymi, w tym trzema z dotacji celowych dla młodych naukowców oraz jednym z finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki programu Preludium. Na swoim koncie ma 27 wystąpień na wielu konferencjach, głównie międzynarodowych. W roku akademickim 2021/2022 reprezentowała Wydział Lekarski UJ CM na konferencji medycznej International Medical Postgraduate Conferences na Uniwersytecie Karola w Czechach. Jest współautorką 12 publikacji (w tym trzech z pierwszym autorstwem) o łącznym IF równym 38,323.

Obecnie dr Sonia Trojan pracuje w Katedrze Biochemii Lekarskiej UJ CM, w której dzięki grantowi z Narodowego Centrum Nauki realizuje projekt naukowy „Znaczenie inhibicji nowotworowo specyficznych izoenzymów PFK-II (PFKFB3 i PFKFB4) w przełamywaniu oporności na inhibitory BRAF w terapii czerniaka złośliwego”.

Działalność naukowa badaczki skupia się głównie na tematyce związanej z realizowanym projektem, a opracowywane prace naukowe są wynikiem badań interdyscyplinarnych, wykorzystujących wiedzę oraz metody badawcze z zakresu biologii molekularnej, biochemii oraz bioinformatyki. W wolnym czasie aktywnie działa w Federation of the European Biochemical Societies oraz Polskim Towarzystwie Biochemicznym.

Polecamy również
Ruszył projekt mający na celu zmniejszenie zanieczyszczenia Bałtyku

Ruszył projekt mający na celu zmniejszenie zanieczyszczenia Bałtyku

Naukowcy z UJ z grantami w konkursie OPUS 26+LAP/<span lang='en'>Weave</span>

Naukowcy z UJ z grantami w konkursie OPUS 26+LAP/Weave

Naukowcy z UJ jako pierwsi opisali strukturę jednego z ludzkich enzymów

Naukowcy z UJ jako pierwsi opisali strukturę jednego z ludzkich enzymów

Projekty dwojga naukowców z UJ ze wsparciem NCN

Projekty dwojga naukowców z UJ ze wsparciem NCN

Widok zawartości stron Widok zawartości stron