Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego spotkał się z ambasadorem Ukrainy

Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego spotkał się z ambasadorem Ukrainy

Wasyl Zwarycz, ambasador Ukrainy w Polsce, złożył wizytę w Uniwersytecie Jagiellońskim. Towarzyszyli mu Wiaczesław Wojnarowśkyj, konsul generalny Ukrainy w Krakowie i Tamila Szutak, pierwsza sekretarz ambasady Ukrainy w RP. Dyplomata, po spotkaniu z rektorem UJ prof. Jackiem Popielem, odebrał w auli Collegium Novum Nagrodę "Człowieka Roku 2022" dla Milionów Ukraińców przyznaną przez Federację Regionalnych Związków Gmin i Powiatów RP.

Prof. Jacek Popiel przekazał członkom ukraińskiej delegacji, że Uniwersytet Jagielloński łączą z Konsulatem Generalnym Ukrainy w Krakowie bardzo zażyłe relacje. Podkreślił też, że społeczność akademicka reprezentowanej przez niego uczelni współodczuwa i głęboko solidaryzuje się z narodem ukraińskim. Zapewnił przy tej okazji, że najstarsza polska uczelnia – przekonana, że Ukraina walczy nie tylko o własną wolność i niepodległość, lecz także o wartości fundamentalne dla całej Europy i demokratycznego świata – będzie wspierała stronę ukraińską tak długo, jak będzie to konieczne.

Wiaczesław Wojnarowśkyj podkreślił, że w reakcji na militarną agresję Federacji Rosyjskiej na Ukrainę społeczność akademicka UJ wielokrotnie okazywała wielkie serce, organizując kolejne zbiórki i transporty darów, przygotowując skierowaną do uchodźców ofertę pomocy psychologicznej, a także kwaterując poszukujących schronienia w uniwersyteckich domach studenckich. Konsul wyraził uznanie dla osobistego zaangażowania rektora UJ w akcję pomocową prowadzoną na rzecz Ukrainy, który wielokrotnie zabierał głos w sprawach ważnych dla narodu ukraińskiego na forum najważniejszych ogólnopolskich organizacji i stowarzyszeń akademickich.

Ambasador Ukrainy w Polsce przekazał na ręce prof. Jacka Popiela podziękowania za wszelką pomoc, której Uniwersytet Jagielloński udzielił narodowi ukraińskiemu, w tym zwłaszcza za opiekę, jaką roztoczył bezinteresownie nad społecznością ukraińskich studentów. Zapewnił przy okazji, że zaatakowany przez Federację Rosyjską naród ukraiński nie podda się i będzie walczył aż do zwycięstwa, wierząc, że będzie ono "zwycięstwem całego wolnego świata".

Następnie Wasyl Zwarycz udał się do auli Collegium Novum, w której odebrał z rąk przewodniczącego Federacji Regionalnych Związków Gmin i Powiatów RP Kazimierza Barczyka Nagrodę dla Milionów Ukraińców "jako wyraz najwyższego uznania dla bohaterskiej postawy ukraińskiego narodu podczas barbarzyńskiej agresji Rosji oraz w podziękowaniu za niezłomną walkę o wolność i niepodległość Ukrainy, bezpieczeństwo państw Europy, obronę wartości demokratycznych cywilizacji Zachodu w obliczu rosyjskiej agresji militarnej – największego po II wojnie światowej konfliktu w Europie".

– Pragnę podziękować za to wyróżnienie w imieniu każdego Ukraińca, naszych żołnierzy, którzy siedzą w okopach i którzy z bronią w rękach walczą o wolność naszą i waszą. Chciałbym bardzo serdecznie podziękować w imieniu wszystkich przedstawicieli narodu ukraińskiego najbardziej cierpiących teraz pod codziennymi ostrzałami, rakietami i dronami rosyjskimi w miastach ukraińskich. Dziękuję w imieniu przedstawicieli narodu ukraińskiego cierpiących na terenach czasowo okupowanych przez Rosję. Dziękuję bardzo serdecznie w imieniu tych matek z dziećmi, osób starszych i sierot, którzy znaleźli tymczasowe schronienie w Polsce. Jesteśmy dziś wszyscy zjednoczeni, ponieważ chcemy zwyciężyć – powiedział Wasyl Zwarycz.

Ambasador Ukrainy dodał, że każdy przedstawiciel jego narodu walczy. Na polu walki są żołnierze, dyplomaci, naukowcy i artyści, a każdy z nich ma "swój front". Wyraził także słowa uznania za postawę polskiego społeczeństwa, która jego zdaniem powinna być wzorem dla całego wolnego świata. – Właśnie tak zachowują się prawdziwi przyjaciele, którzy na przykładzie własnej historii doświadczyli podobnego barbarzyństwa i którzy chcą pokoju dla swoich następnych pokoleń. Dziś żyjemy w historycznym momencie, którego nie możemy zepsuć. Musimy być zjednoczeni, aby zwyciężyć razem. Musimy zrobić wszystko, aby ta pierwsza armia świata stała się armią ostatnią i aby wolność nasza i wasza przetrwała na wieki. Musimy walczyć o nasze wspólne wartości nawet za cenę własnego życia – przekonywał Wasyl Zwarycz.

Zobacz galerię zdjęć
Polecamy również
Edycja cyfrowa części słynnego zbioru rękopisów "Kolekcji Varnhagena"

Edycja cyfrowa części słynnego zbioru rękopisów "Kolekcji Varnhagena"

Ogród Botaniczny UJ obchodzi 240-lecie swojego istnienia

Ogród Botaniczny UJ obchodzi 240-lecie swojego istnienia

Dr Anna Burzyńska uhonorowana przez Komitet Nauk o Sztuce PAN

Dr Anna Burzyńska uhonorowana przez Komitet Nauk o Sztuce PAN

Międzynarodowe czasopismo donosi o dokonaniach chemików z UJ

Międzynarodowe czasopismo donosi o dokonaniach chemików z UJ

Widok zawartości stron Widok zawartości stron