Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Ruszył koordynowany przez UJ projekt IMPULSE z rekordowym dofinansowaniem

Ruszył koordynowany przez UJ projekt IMPULSE z rekordowym dofinansowaniem

W Auditorium Maximum UJ odbyła się uroczysta inauguracja projektu "IMmersive digitalization: uPcycling cULtural heritage towards new reviving StratEgies" (IMPULSE) finansowanego ze środków programu Horyzont Europa, którego koordynatorką jest dr Żaneta Kubic z Muzeum UJ Collegium Maius. Projekt otrzymał rekordowe wsparcie finansowe w wysokości blisko 3,4 mln euro, a jego realizacja zaplanowana jest na 36 miesięcy.

Projekt IMPULSE jest pierwszym projektem koordynowanym przez instytucję z Polski, tym samym pierwszym na Uniwersytecie Jagiellońskim, który otrzymał dofinansowanie z Komisji Europejskiej w ramach konkursu Klastra 2 Programu Ramowego Horyzont Europa "Kultura, kreatywność i społeczeństwo inkluzywne" w obszarze dotyczącym badań i innowacji na rzecz dziedzictwa kulturowego Europy i sektorów kreatywnych.

Do konsorcjum koordynowanego przez Uniwersytet Jagielloński projektu dołączyło 10 instytucji z całej Europy: Uniwersytet Katolicki w Leuven (Belgia), Alma Mater Studiorum - Università di Bologna (Włochy), Uniwersytet Maltański, Heritage Malta, Szkoła Filmowa im. Konrada Wolfa (Niemcy), Narodowy Uniwersytet im Kapodistriasa w Atenach (Grecja), Magna Zmien Foundation (Malta), Associazione Clust-ER Industrie Culturali e Creative (Włochy), K8 Institut Fuer Strategische Aesthetik GGMBH (Niemcy) oraz Explodedview sp. z o.o. (Polska). W realizację projektu zaangażowanych jest ponad 80 osób, w tym 24 badaczy z 4 wydziałów UJ: Zarządzania i Komunikacji Społecznej, Prawa i Administracji, Studiów Międzynarodowych i Politycznych oraz Wydziału Filozoficznego.

Głównym celem, jaki stawiają przed sobą członkowie zespołu IMPULSE, jest opracowanie przełomowych, kompleksowych rozwiązań i metod w zakresie procesów digitalizacji i dostępności cyfrowych zbiorów dziedzictwa kulturowego, które umożliwią ich innowacyjne (ponowne) wykorzystanie, rozwiążą wyzwania związane z interoperacyjnością platform i ułatwią dostępność istniejących zdigitalizowanych treści dziedzictwa kulturowego w nowych kontekstach, takich jak wirtualne światy. Badacze przygotują także innowacyjne procedury standaryzacji i wytyczne dostosowywania ram prawnych do współczesnych przemian i procesów twórczych w edukacji, sztuce i przemyśle kreatywnym. Wykorzystując technologie immersyjne (XR), zamierzają oni zaangażować niedostatecznie reprezentowane społeczności. IMPULSE ma na celu integrację sztuk wizualnych poprzez pilotaże i prototypy. Podejście oparte na współpracy obejmuje społeczność praktyków, hackathon oraz centrum akceleracji i mentoringu, łączące zainteresowane strony w celu budowania potencjału w zakresie immersyjnej cyfryzacji.

Uroczysta inauguracja projektu zapoczątkowała 2-dniową debatę członków międzynarodowego i interdyscyplinarnego zespołu IMPULSE dotyczącą dalszych działań i była transmitowana za pośrednictwem MS Teams. Podobnie jak główne przesłanie projektu, tak i temu wydarzeniu towarzyszyła ożywiona dyskusja, będąca swoistym IMPULSEm, podczas której zostały przedstawione nie tylko główne cele i oczekiwane rezultaty projektu, ale także poruszone kwestie dotyczące etyki. Wśród prelegentów znaleźli się: Weronika Gawęda i Mikołaj Pyczak, przedstawiciele NCBR-u, Natalia Cetera (Centrum Cyfrowe), Magdalena Banaszkiewicz (UJ), Marcin Klimek (Explodedview), dr Adnan Hadziselimovic (Uniwersytet Maltański), prof. Dimitris Charitos (NUKA), dr Bruno Vandermeulen (KU Leuven), dr Joanna Ślaga (Muzeum UJ) oraz dr Valentina Gianfrate (UNIBO). Dyskusje moderowały dr Żaneta Kubic oraz dr Paloma Korycińska (UJ).

Więcej informacji na temat projektu można znaleźć na stronie euimpulse.eu.

Zobacz galerię zdjęć
Polecamy również
Do Instytutu Muzykologii UJ trafiła Kolekcja Leopolda Kozłowskiego

Do Instytutu Muzykologii UJ trafiła Kolekcja Leopolda Kozłowskiego

Odsłonięto tablicę upamiętniającą Macieja z Miechowa

Odsłonięto tablicę upamiętniającą Macieja z Miechowa

Krakowskie Forum Biomedyczne już za nami

Krakowskie Forum Biomedyczne już za nami

Uroczyste promocje habilitacyjne w sześciu dyscyplinach

Uroczyste promocje habilitacyjne w sześciu dyscyplinach

Widok zawartości stron Widok zawartości stron