Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Kraków miastem nauki i sztuki

Kraków miastem nauki i sztuki

To hasło 20. edycji Festiwalu Nauki i Sztuki, który powrócił po pięciu latach przerwy w przestrzenie naszego miasta. Kampusy krakowskich uczelni otwarte będą dla wszystkich, którzy chcą się przekonać, na czym polega magia nauki i sztuki. W ciągu trzech festiwalowych dni goście będą mogli odwiedzić miejsca na co dzień niedostępne - naukowe laboratoria i warsztaty pracy uczonych i artystów. Koordynatorem wydarzenia jest UJ Collegium Medicum.

Zmianie uległa znana z poprzednich edycji lokalizacja głównych wydarzeń festiwalowych: z przestrzeni Rynku Głównego w Krakowie, przeniosły się one do naukowych siedzib partnerów Festiwalu. Ale festiwal będzie obecny także w przestrzeni miasta - W Pałacu Potockich (Rynek Główny 20) czynna jest Kawiarenka Naukowa, w której odbywają się debaty i dyskusje. W ostatnim dniu festiwalu (18 maja) na scenie Rynku prezentować się będą zespoły artystyczne i chóry z poszczególnych uczelni.

Przy stoiskach ustawionych na dziedzińcu Collegium Nowodworskiego, głównej siedziby UJ Collegium Medicum, które w tym roku koordynuje festiwal, odwiedzający mogli m. in. uzyskać poradę dotyczącą wspomagania żywieniowego leczenia różnych chorób, zbadać poziom nawilżenia skóry, dowiedzieć się o zastosowaniach technologii rozbudowanej rzeczywistości (XR) w medycynie, odkryć fascynujący świat technologii postaci leku, odkrywać mechanizmy działania układu krążenia, a także przedyskutować oraz przećwiczyć techniki dbania o higienę jamy ustnej.

Miasteczko Festiwalowe Uniwersytetu Jagiellońskiego zlokalizowane na Wydziale Chemii UJ przy ul. Gronostajowej 2 zainaugurowało swoją działalność w piątek 17 maja. Ceremonię poprowadził dr hab. Michał Woźniakiewicz, prof. UJ, koordynator XX Festiwalu Nauki i Sztuki w Krakowie na Uniwersytecie Jagiellońskim, a otwarcia dokonał prof. Piotr Jedynak, prorektor UJ ds. polityki kadrowej i finansowej oraz rektor elekt w kadencji 2024-2028. Swoje stoiska i pokazy prezentowały wydziały i jednostki UJ, a także czołowe instytuty naukowe w Krakowie: Instytut Ekspertyz Sądowych im. prof. dr Jana Sehna oraz Instytut Katalizy i Fizykochemii Powierzchni PAN. Rolę nauki w ratowaniu życia, zdrowia i mienia podkreślały pokazy zorganizowane przez jednostki Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie: JRG nr 6 i nr 2.

W ramach inauguracji pierwszego dnia XX Festiwalu Nauki i Sztuki na terenie Kampusu 600-lecia Odnowienia Uniwersytetu Jagiellońskiego rozegrana została gra miejska "Międzygalaktyczna Misja Miejska”, która przeniosła uczestników do roku 2050 i postawiła im zadanie uratowania planety Terry (bliźniaczki planety Ziemi). Aby tego dokonać musieli kierować się wiedzą z zakresu szeroko pojętej idei zrównoważonego rozwoju.

Zobacz galerię zdjęć
Polecamy również
Nagroda im. Franka Wilczka za badania nad kryształami czasowymi

Nagroda im. Franka Wilczka za badania nad kryształami czasowymi

Prof. Maria Flis uhonorowana medalem "<span lang='la'>Plus Ratio Quam Vis</span>"

Prof. Maria Flis uhonorowana medalem "Plus Ratio Quam Vis"

Stowarzyszenie Absolwentów UJ świętuje 60-lecie powstania

Stowarzyszenie Absolwentów UJ świętuje 60-lecie powstania

Dyrektor Biblioteki Jagiellońskiej w składzie Rady Wykonawczej KDBASP

Dyrektor Biblioteki Jagiellońskiej w składzie Rady Wykonawczej KDBASP

Widok zawartości stron Widok zawartości stron