Dr hab. Anna Michalik Wykładowcą Roku Uniwersytetu Dzieci

Uniwersytet Dzieci – najstarszy uniwersytet dziecięcy w Polsce, przyznał nagrody naukowcom, badaczom, wykładowcom i ludziom kultury za najlepsze seminaria, warsztaty lub wykłady realizowane w roku akademickim 2023/2024. Wśród laureatów, którzy otrzymali tytuł Wykładowcy Roku 2023/2024 Uniwersytetu Dzieci, znalazła się dr hab. Anna Michalik z Instytutu Zoologii i Badań Biomedycznych Wydziału Biologii Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Laureaci nagród zostali wybrani w oparciu nie tylko o wartość dydaktyczną, naukową i popularyzatorską ich zajęć, lecz także opinie uczestników zajęć. Dzieci, które wypełniały ankiety i oceniały wykładowców, zwróciły uwagę na ich umiejętność opowiadania historii zachęcających do krytycznego myślenia.

Dr hab. Anna Michalik nagrodzona została za popularyzację biologii wśród młodych studentów, w szczególności za niewyczerpaną cierpliwość w odpowiadaniu na dziecięce pytania, niegasnące zaangażowanie i przystępne objaśnienie trudnych zagadnień biologicznych podczas warsztatów pt. "Czym są enzymy?".

Dr hab. Anna Michalik jest biologiem, adiunktem w Zakładzie Biologii Rozwoju i Morfologii Bezkręgowców (Instytut Zoologii i Badań Biomedycznych Wydziału Biologii UJ). Jej zainteresowania badawcze obejmują zagadnienia dotyczące składu i funkcji mikrobiomu różnych organizmów, w szczególności organizacji i funkcjonowania systemów symbiotycznych owadów, a także biologii rozwoju i morfologii owadów (oogeneza, struktura gonady żeńskiej) oraz szeroko pojętej biologii komórki. W ostatnich latach w ramach realizowanych projektów badawczych prowadziła lub nadal prowadzi badania dotyczące: systemów symbiotycznych różnych grup owadów, ze szczególnym uwzględnieniem zjawiska zastępowania jednych symbiontów przez inne w czasie ewolucji, kodywersyfikacji owadów-gospodarzy i ich symbiontów oraz badania dotyczące czynników i procesów wpływających na zmienność mikrobiomu owadów (np. izolacja geograficzna).

Oprócz badań naukowych od kilkunastu lat dr hab. Anna Michalik aktywnie popularyzuje biologię wśród dzieci i młodzieży poprzez organizację warsztatów i wykładów oraz współpracę z Wydawnictwami Pedagogicznymi.

Fundacja Uniwersytet Dzieci istnieje od 2007. Jej celem jest rozwijanie potencjału intelektualnego i twórczego najmłodszych m.in. przy użyciu autorskiej Metody Pytań i Doświadczeń. Przez lata Uniwersytet Dzieci nawiązał współpracę z akademikami w całej Polsce. Działa pod patronatem wielu uczelni, m.in. Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Wrocławskiego. Aktualnie trwa rekrutacja na rok akademicki 2024/2025.

Dr hab. Adam Kanigowski z Nagrodą Europejskiego Towarzystwa Matematycznego

Uznany urolog z najwyższym odznaczeniem Uniwersytetu Jagiellońskiego