Do Instytutu Muzykologii UJ trafiła Kolekcja Leopolda Kozłowskiego

13 czerwca podpisana została umowa darowizny, dzięki której do Biblioteki i Fonoteki Instytutu Muzykologii UJ trafiła kolekcja muzyczna zawierająca 621 pozycji, na które składają się m. in. rękopisy muzyczne, rękopisy z tekstami piosenek oraz nagrania. Zbiór przekazała Marta Kozłowska-Woźniak, córka zmarłego w 2019 roku „ostatniego klezmera Galicji”. Ze strony UJ akt podpisał prof. Piotr Wilk, dyrektor Instytutu Muzykologii UJ.

- Kim jest klezmer? Według standardowej definicji to żydowski ludowy muzyk instrumentalista, który swoja grą w kapeli sterował przebiegiem religijnych obrzędów, dostarczał rozrywki, uświetniał uroczystości rodzinne. Istotny jest nie tyle jego repertuar, co jego rola, czyli towarzyszenie społeczności w momentach, w których ona tego oczekuje. Jak wyjaśniał Leopoldowi jego ojciec – klezmer musi umieć zagrać wszystko, nie dla pieniędzy, ale dla własnej ambicji i dla ludzi, którzy tego potrzebują – wyjaśniała dr Sylwia Jakubczyk-Ślęczka w wykładzie pt. „Leopold Kozłowski-Kleinman: historia klezmera w trzech piosenkach”, który towarzyszył uroczystości odbywającej się w Pałacu Pusłowskich przy ul. Westerplatte 10, siedzibie Instytutu Muzykologii UJ.

Jak zauważyła, Leopold Kozłowski był nie tylko kontynuatorem, ale również modernizatorem klezmerskiej tradycji. W powojennej Polsce przez wiele lat poszukiwał swojego miejsca. W latach 80. XX wieku powrócił do muzyki żydowskiej – opracował muzykę do polskiej wersji musicalu „Skrzypek na dachu”, stworzył muzykę do filmu „Austeria”, współpracował z twórcami filmu „Lista Schindlera”, zajmował się wykonawstwem i popularyzacją żydowskich pieśni. Wszechstronność jego muzycznych zainteresowań, nie tyle zaprzecza kontynuacji klezmerskiej tradycji, co ją aktualizuje. Wcielił się w rolę nowoczesnego klezmera i stał się postacią symboliczną.

- Co przekazana dziś kolekcja może wnieść do naszej wiedzy o ostatnim klezmerze Galicji? Jej różnorodność każe postawić pytanie o różne obszary jego aktywności muzycznej, a tym samym prowokuje badania na całokształtem jego artystycznej spuścizny. Analiza zachowanych partytur powinna pozwolić na stworzenie charakterystyki warsztatu kompozytorskiego, a tym samym uzupełnienie dotychczasowej biografii Leopolda Kozłowskiego po opracowaniu muzycznej twórczości. Możliwa stanie się także szersza interpretacja ich społecznego oddziaływania – mówiła dr Sylwia Jakubczyk-Ślęczka.

Wykład zatytułowany „Leopold Kozłowski i muzycy romscy” wygłosiła z kolei prof. Anna Piotrowska. Zawartość kolekcji przybliżył Stanisław Hrabia, kierownik Biblioteki i Fonoteki Instytutu Muzykologii UJ, który zaznaczył, że przekazane materiały pokazują różne etapy pracy kompozytorskiej i życia muzycznego oraz pozostawione dziedzictwo muzyczne. Kolekcja zostanie w najbliższym czasie poddana naukowemu oglądowi i badaniom.

Gościem uroczystości był senator Jerzy Fedorowicz, który przekazał do zbiorów Instytutu Muzykologii UJ złotą płytę, przyznaną przez Związek Producentów Audio-Video albumowi „Leopold Kozłowski. Ostatni klezmer Galicji” z 2002 roku.

Leopold Kozłowski-Kleinman znany jest przede wszystkim jako "ostatni klezmer Galicji". Urodzony w 1918 roku przedwojennych Przemyślanach był synem Hirsza Kleinmana i wnukiem Pejsacha Brandweina, obu prowadzących tradycyjne kapele klezmerskie. Jako dziecko grywał z kapelą ojca na cymbałach, z zespołem szkolnym na akordeonie, pobierał też lekcje fortepianu. Wzrastał w wielokulturowej Galicji wybrzmiewającej muzyką polską, ukraińską, żydowską, romską; religijną, obrzędową, patriotyczną, propagandową, poważną, rozrywkową, popularną, teatralną i filmową. Wszystkie te nurty odbiły się echem także w jego powojennej zawodowej działalności muzycznej, do której drogę otworzył mu uzyskany w 1956 roku dyplom krakowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej. Wszystkie też udokumentowane zostały w kolekcji, jaka trafia do zbiorów Biblioteki i Fonoteki Instytutu Muzykologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

W latach 90. XX wieku Leopold Kozłowski-Kleinman został jednym z promotorów ruchu odrodzenia muzyki żydowskiej w Polsce. Służył jako mentor i nauczyciel nowym jej wykonawcom, także tym przybywającym do niego zza granicy. Sam również nagrywał, komponował i wykonywał repertuar żydowski. Często przebywający i przez to kojarzony z „Klezmer Hois” stał się wręcz ikoną kulturową odradzającego się krakowskiego Kazimierza oraz życia kulturalnego Żydów polskich. Zmarł 12 marca 2019 roku i został pochowany na cmentarzu żydowskim przy ul. Miodowej w Krakowie.

Stowarzyszenie Absolwentów UJ świętuje 60-lecie powstania

Krakowskie Forum Biomedyczne już za nami