Szpital Uniwersytecki planuje rozwijać chirurgię robotyczną

Zaledwie półtora tygodnia po zainstalowaniu na bloku operacyjnym Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie (SU) robota chirurgicznego da Vinci X, wykonano już 6 zabiegów operacyjnych. A to dopiero początek, bo jak zapowiada dyrektor placówki Marcin Jędrychowski, wkrótce będą to nawet 3 operacje robotyczne dziennie w zakresie ginekologii i urologii, a w niedalekiej przyszłości również chirurgii kolorektalnej.

- Wycena procedur robotycznych przez NFZ to produkt stosunkowo nowy, a na mnie jako na dyrektorze ciąży obowiązek, żeby z jednej strony rozwijać szpital, ale z drugiej robić to w sposób racjonalny. Dla mnie oznacza to to, że rozpoczynamy operować przy asyście robota chirurgicznego wtedy, gdy mamy zapewniony koszyk świadczeń refundowanych. Obecnie tak właśnie jest w procedurach urologicznych, ginekologicznych i sześciu chirurgicznych. Właśnie dlatego uważam, że dopiero teraz nadszedł moment, by myśleć o rozwoju chirurgii robotycznej w naszym szpitalu - mówi Marcin Jędrychowski.

SU dzierżawi na wyłączność urządzenie da Vinci, w przyszłości jednak nie wyklucza zakupu drugiego robota tej samej klasy. Środki na ten cel mają pochodzić z Funduszu Medycznego. - Obecnie zdecydowaliśmy się na dość unikalną, ale w moim odczuciu bardzo przyszłościową w ochronie zdrowia, tzw. dzierżawę w systemie „per procedure”. Całość rozliczana jest w oparciu o wykonane procedury, na liczbę których podpisaliśmy umowę. To bardzo efektywne rozwiązanie. Głęboko wierzę, że system opłaty za dostępność stanie się w którymś momencie kluczowym rozwiązaniem - podkreśla dyrektor SU.

Prof. Piotr Chłosta, kierownik Oddziału Klinicznego Urologii i Urologii Onkologicznej SU, to jeden ze specjalistów, którzy już mieli okazję przeprowadzić operację w asyście systemu da Vinci. Zgodnie z jego oceną, użycie robota zwiększa precyzję, pozwala na trójwymiarowe obrazowania, skraca krzywą nauki w dziedzinie laparoskopii chirurgicznej, stwarza szansę na utrzymanie ergonomicznej pozycji podczas operacji, dzięki czemu komfort pracy jest znacznie wyższy, a także zmniejsza istotnie pole operacyjne. To wszystko daje podstawy do tego, by móc mówić o czytelnym kryterium postępu w ewolucji w dziedzinie chirurgii urologicznej. Profesor zwraca uwagę jednak, by pamiętać, że robot chirurgiczny, czyli telemanipulator, nie jest urządzeniem, które operuje za chirurga. Obsługuje je chirurg i nadaje mu taki ruch, jaki jest intencją obsługującego go lekarza.

Zgodnie z deklaracją dyrektora SU Marcina Jędrychowskiego już wkrótce w placówce pojawi się kolejne urządzenie, co pozwoli na wykonywanie 5-6 operacji robotycznych dziennie.

Dr hab. Adam Kanigowski z Nagrodą Europejskiego Towarzystwa Matematycznego

Naukowcy z UJ z grantami w konkursie OPUS 26+LAP/<span lang='en'>Weave</span>

Naukowcy z UJ z grantami w konkursie OPUS 26+LAP/Weave

Naukowcy z UJ jako pierwsi opisali strukturę jednego z ludzkich enzymów