UJ aktywnie uczestniczy w budowaniu wspólnej przyszłości europejskich uczelni

W dniach od 19 do 21 czerwca 2024 na Uniwersytecie w Zurychu odbywa się Una Europa General Assembly - trzydniowe wydarzenie, w którym uczestniczy ponad 250 przedstawicieli z partnerskich Uniwersytetów Una Europa. Główny temat zgromadzenia to "One Earth, One Future" ("Jedna Ziemia, Jedna Przyszłość").

Uniwersytet Jagielloński jest reprezentowany przez delegację, w skład której wchodzą: prof. Stanisław Kistryn, prof. Bartosz Brożek oraz zespół zaangażowany w działania Una Europa na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Uniwersytet w Zurychu zorganizował dla gości serię spotkań będących doskonałą okazją do podsumowania osiągnięć Una Europa, omówienia sposobów pogłębienia współpracy między uniwersytetami partnerskimi oraz podjęcia kolejnych kroków i działań w projekcie Una.Futura.

Tegoroczne wydarzenie skupia się na koncepcji One Health, czyli holistycznym podejściu do zdrowia ludzi, zwierząt i środowiska. Jednym z kluczowych punktów programu jest panel dyskusyjny Una Europa Talk "Building Resilience Through One Health", który odbywa się 20 czerwca i będzie transmitowany na żywo. Biorą w nim udział eksperci, którzy omówią potrzebne działania z perspektywy One Health, aby skutecznie radzić sobie z pandemią i globalnymi wyzwaniami zdrowotnymi.

- Wydarzenie Una Europa General Assembly w Zurychu jest wyjątkową okazją do wzmocnienia współpracy między europejskimi uniwersytetami. Dzięki zaangażowaniu Uniwersytetu Jagiellońskiego i innych partnerów, Una Europa ma szansę stać się kluczowym graczem w rozwiązywaniu globalnych wyzwań poprzez interdyscyplinarne podejście i otwartą wymianę wiedzy - przekazała nam Izabela Garibadli z Działu Współpracy Międzynarodowej UJ, która reprezentuje najstarszą polską uczelnię w Szwajcarii.

Zachęcamy do zapoznania się z działaniami Una Europa na oficjalnej una-europa.eu, poprzez Una Europa Newsletter oraz w mediach społecznościowych: X, Instagram, Facebook oraz LinkedIn.

Dr hab. Adam Kanigowski z Nagrodą Europejskiego Towarzystwa Matematycznego

Naukowcy z UJ z grantami w konkursie OPUS 26+LAP/<span lang='en'>Weave</span>

Naukowcy z UJ z grantami w konkursie OPUS 26+LAP/Weave

Naukowcy z UJ jako pierwsi opisali strukturę jednego z ludzkich enzymów