Studentki UJ zdobyły nagrody w Młodzieżowym Konkursie Dziennikarskim Radia ZET

Jagoda Łuszczak została laureatką, a Emilia Putek zdobyła wyróżnienie w pierwszej edycji Młodzieżowego Konkursu Dziennikarskiego Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego. Jego organizatorem byli studenci uczestniczący w projekcie edukacyjnym II Forum Dziennikarskie. Uroczysta Gala kończąca projekt odbyła się 19 czerwca w Warszawie.

Celem konkursu było promowanie rzetelnego, jakościowego dziennikarstwa oraz podnoszenie świadomości na temat roli mediów w demokratycznym społeczeństwie. Motyw przewodni brzmiał "Dwa światy. Dwa punkty widzenia Wyzwania mediów XXI wieku”. Wokół niego studenci organizowali warsztaty dziennikarskie, debaty z udziałem dziennikarzy i młodzieży, edukacyjne podcasty oraz młodzieżowy konkurs dziennikarski dla młodych dziennikarzy, studentów i uczniów. Spośród 69 nadesłanych prac, kapituła w składzie: Iwona Kutyna (Radio ZET), Janusz Schwertner (Goniec.pl), Justyna Suchecka (tvn24.pl), Kamil Dziubka (Onet), Patryk Słowik (Wirtualna Polska), Robert Feluś (SWPS), Radomir Wit (TVN24), Michał Janczura (TOK FM) i Katarzyna Radziwiłł (córka Andrzeja Woyciechowskiego) przyznała 9 nominacji. Nazwiska laureatek zostały ogłoszone podczas uroczystej Gali w siedzibie telewizji TVN.

Główną nagrodę otrzymała Jagoda Łuszczak studentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej z Uniwersytetu Jagiellońskiego za tekst o sezonie turystycznym widzianym oczami turystów i mieszkańców miejscowości letniskowych.

Wyróżniono także Elizę Kunath z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu za filmowe studium neuroróżnorodności i edukowanie o niej oraz Emilię Putek studiującą w Instytucie Dziennikarstwa, Mediów i Komunikacji Społecznej na Wydziale Zarządzania i Komunikacji Społecznej UJ za osobisty tekst o codzienności osób cierpiących na albinizm, postrzeganiu choroby przez innych i zmaganiu się z nią.

Forum Dziennikarskie to projekt stworzony w 2022 roku przez Radio ZET realizowany w ramach Nagrody Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego. Osoby biorące udział w programie przez kilka miesięcy pracowały w trzech grupach, realizując konkretne zadania w obszarach: organizacji wydarzeń Forum, koncepcji i organizacji konkursu oraz komunikacji i promocji wydarzeń.

Dr hab. Adam Kanigowski z Nagrodą Europejskiego Towarzystwa Matematycznego

Uznany urolog z najwyższym odznaczeniem Uniwersytetu Jagiellońskiego