Odsłonięcie tablicy na „Gołębniku"

Tablicę upamiętniającą studia Karola Wojtyły na Uniwersytecie Jagiellońskim odsłonięto 27 kwietnia 2011 roku na fasadzie budynku Wydziału Polonistyki UJ przy ul. Gołębiej 20. Wyryto na niej po polsku i łacińsku tekst: W tym gmachu na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego w latach 1938-1939 studiował filologię polską Karol Wojtyła papież Jan Paweł II.

Pomysłodawcą powstania tablicy był prof. Tadeusz Ulewicz, przyjaciel papieża z okresu studiów na  polonistyce. Już 30 lat temu, w październiku  1981 roku, społeczność uniwersytecka chciała w ten sposób uczcić studia Karola Wojtyły na krakowskiej uczelni, jednak z powodu sytuacji politycznej zamiar ten udało się zrealizować dopiero w 1997 roku. Wtedy to pamiątkowa tablica zawisła na drugim piętrze w „Gołębniku".

− Teraz wszyscy przechodnie będą mogli przystanąć przy tym budynku i wspomnieć tego wielkiego człowieka, a naszego studenta, który chodził tą ulicą, szlifował te bruki i zdobywał wiedzę na Uniwersytecie – mówił podczas uroczystości prof. Karol Musioł, rektor UJ. Profesor Franciszek Ziejka zacytował fragment homilii wygłoszonej przez Jana Pawła II podczas pielgrzymki do Polski w 1997 roku w kolegiacie św. Anny. Papież wspominał w niej, że zawdzięcza Uniwersytetowi Jagiellońskiemu zamiłowanie do poszukiwania prawdy i że wielką rolę w jego życiu odgrywali profesorowie z Uniwersytetu, których miał szczęście poznać. Wspomniał wtedy między innymi: Stanisława Pigonia, Stefana Kołaczkowskiego, Kazimierza Wykę, Kazimierza Nitscha i Zenona Klemensiewicza.

W odsłonięciu tablicy brały udział te same osoby, które obecne były w czasie uroczystości w 1997 roku: kardynał Franciszek Macharski, prof. Tadeusz Ulewicz oraz prof. Franciszek Ziejka, były rektor UJ. Towarzyszyli im Barbara Kudrycka, minister szkolnictwa wyższego oraz  prof. Karol Musioł, rektor UJ.

KMN

Data opublikowania: 28.04.2011