Krystyna Czerni laureatką Nagrody im. Kazimierza Wyki

Tegoroczną Nagrodę im. Kazimierza Wyki otrzymała Krystyna Czerni - krakowska krytyk i historyk sztuki, pracownik Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Krystyna Czerni jest autorką ponad 300 recenzji, esejów, wywiadów oraz tekstów naukowych publikowanych m.in. w: "Tygodniku Powszechnym", "Odrze", "Res Publice", "Znaku", "Przekroju", czasopismach specjalistycznych oraz katalogach wystaw. Pisała o najważniejszych postaciach polskiej sztuki XX wieku, takich jak: Józef Czapski, Jonasz Stern, Maria Jarema, Tadeusz Kantor, Jerzy Nowosielski, Stefan Gierowski, Alina Szapocznikow, Andrzej Wróblewski, Jan Lebenstein, Jerzy Bereś, Stasys Eidrigevicius, Jarosław Modzelewski, Leon Tarasewicz i wielu innych. Jest także autorką kilku książek, z których ostatnia - „Nietoperz w świątyni. Biografia Jerzego Nowosielskiego" - ukazała się w kwietniu ubiegłego roku nakładem Znaku.

Krystyna Czerni jest członkinią Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Sztuki (AICA), Towarzystwa Przyjaciół Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego w Krakowie oraz Stowarzyszenia "Maj 77" (zrzeszającego dawnych działaczy opozycji antykomunistycznej – członków Studenckiego Komitetu Solidarności). W 2007 roku Prezydent RP odznaczył ją Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za działalność opozycyjną w latach 70. W 2009 roku "w uznaniu nieocenionych zasług dla kultury polskiej" otrzymała Nagrodę Specjalną Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Nagroda im. Kazimierza Wyki przyznawana jest w dziedzinie krytyki literackiej, eseistyki i historii literatury. Bardzo wysoko ceniona zarówno przez teoretyków literatury i sztuki, jak i samych twórców, należy obecnie do nielicznych w tym zakresie nagród w Polsce. Przez coroczne przyznawanie Nagrody im. Kazimierza Wyki, ustanowionej w 1980 roku, środowisko literackie Krakowa pragnie uczcić i zachować w żywej pamięci jedną z najwybitniejszych osobowości, Kazimierza Wykę, profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego, historyka literatury, krytyka i eseistę, znawcę sztuki, animatora życia kulturalnego, humanistę o niezwykłej intelektualnej energii i wyobraźni artystycznej, łączącego rozległą wiedzę z prawdziwym talentem literackim.

Laureatami Nagrody im. K. Wyki byli m.in.: Jan Błoński, Jerzy Jarzębski, Zbigniew Herbert, Maria Janion i Michał Głowiński.

Wręczenie wyróżnienia odbędzie się 19 stycznia.

Data opublikowania: 10.01.2012
Osoba publikująca: Mariusz Kopiejka