Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Warsztaty dla dzieci w Kurdystanie pod patronatem Zakładu Iranistyki IO UJ

Pracownia Studiów Kurdyjskich Zakładu Iranistyki Instytutu Orientalistyki UJ obejmuje patronat nad projektem cyklu warsztatów dla dzieci  - "Spas to po kurdyjsku dziękuję", którego realizacja rozpocznie się w czasie Newrozu 2012 (Kurdyjskiego Nowego Roku przypadającego 21 marca) w Hawlêr (Erbilu) w Kurdystanie irackim. Każdy z warsztatów będzie poświęcony jednej z emocji podstawowych.

Autorkami projektu są Kinga Korczak – studentka pedagogiki i iberystyki, Katarzyna Magryś, psycholog i fotograf, Basia Żach – prawnik i grafik, Olga Ślepowrońska, psycholog i podróżnik. Łączy je miłość do dzieci i do odkrywania świata. Kulturą Kurdów zafascynowały się podczas pobytu w Kurdystanie irackim jesienią 2011 roku i postanowiły swoją pasję kontynuować. Warsztaty adresowane będą do dzieci w wieku od 6 do 14 lat, najpierw kurdyjskich, a potem polskich, również tych niepełnosprawnych. Prowadzone będą w ośrodkach Fundacji PAO (Public Aid Organization), w której autorki projektu pracowały podczas pierwszego pobytu w Kurdystanie.

Celem zajęć jest wydobycie i opowiedzenie o emocjach, zarówno tych pozytywnych, jak i negatywnych, oraz ich przetworzenie, tak aby stały się przyczyną twórczego działania. Program warsztatów zawiera w sobie zajęcia: zabawy dramowe, zabawy z pedagogiki zabawy, taniec, „burzę mózgów", rysunek, papier mache, kolaż, malowanie, zabawy z masą solną i masą plastyczne, rzeźbienie w mydle, teatr cieni, malowanie na tkaninie, instalacje przestrzenne, fotografię.

Rozumienie własnych emocji, mądre i twórcze słuchanie głosu wydaje się jedną z najważniejszych umiejętności dorastającego dziecka i dorosłego człowieka. W Kurdystanie jednym z najlepszych sposobów uczenia się własnych emocji były od wieków baśnie, opowiadane z pokolenia na pokolenie zarówno dzieciom, jak i dorosłym słuchaczom. Pomagały radzić sobie z wieloma problemami za pośrednictwem obrazów i przykładów, bez konieczności analitycznego rozumienia każdej sytuacji. Ale XX wiek ze swoim postępem i cywilizacją wyrugował kurdyjskich opowiadaczy, zastępując ich gadającą głową telewizora. I może nie jest przypadkiem, że jeden z dwudziestowiecznych kurdyjskich pisarzy – Seyit Alp, w swojej powieści "Devran" (Obrót) właśnie w nieumiejętności rozumienia własnych emocji dopatrywał się jednej z przyczyn kurdyjskich nieszczęść i niepowodzeń.

Blog i adres mailowy projektu: www.czujczuj.blogspot.com, e-mail: projekt.czujczuj@gmail.com.

Data opublikowania: 13.01.2012
Osoba publikująca: Mariusz Kopiejka

Widok zawartości stron Widok zawartości stron