Zmarł prof. Andrzej Gaberle - wieloletni kierownik Katedry Kryminologii UJ

Andrzej Gaberle urodził się 2 sierpnia 1937 roku w Rozalinie. Ukończył studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji UJ i socjologię na Wydziale Historyczno-Filozoficznym UJ . W 1964r. uzyskał stopień naukowy doktora nauk prawnych, w 1975 obronił habilitację. Tytuł profesora otrzymał w 1989r. Przez wiele lat związany był z naszą uczelnią. W latach 1979–2006 pełnił funkcję kierownika Katedry Kryminologii UJ. Następnie związał się z Krakowską Akademią im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego. Opublikował liczne prace naukowe z zakresu teorii przestępczości, polityki kryminalnej, przestępczości nieletnich i modelu procesu karnego. W latach 1993-1997 był posłem na Sejm II kadencji z ramienia Unii Demokratycznej. Był członkiem Komisji Nauk Prawnych PAN i Rady Towarzystwa Sportowego "Wisła".

Profesor Andrzej Gaberle zmarł 1 lutego po długiej walce z chorobą. W sierpniu skończyłby 75 lat.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w dniu 3 lutego 2012 roku o godz. 14.20 na cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

Najważniejsze publikacje:

• Postępowanie przyspieszone w polskim procesie karnym, Kraków 1975,
  • Postępowanie w sprawach z oskarżenia prywatnego (wraz z Janiną Czapską), Wrocław-Warszawa-Kraków 1982,
  • Wypadki drogowe. Aspekty kryminologiczne, Warszawa 1984,
  • Patologia społeczna, Warszawa 1993,
  • Dowody w procesie karnym. Orzecznictwo Sądu Najwyższego - Komentarz, t.I (wraz ze Zbigniewem Dodą), Warszawa 1995,
  • Kontrola odwoławcza w procesie karnym. Orzecznictwo Sądu Najwyższego - Komentarz, t.II (wraz ze Zbigniewem Dodą), Warszawa 1997,
  • Kryminologia (wraz z Janiną Błachut i Krzysztofem Krajewskim) Gdańsk 1999,
  • Komentarz do ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich (wraz z Marianną Korcyl-Wolską), Gdańsk 2002,
  • Nierozłączna triada. Przestępczość. Przestępca. Społeczeństwo, Gdańsk 2003,
  • Leksykon polskiej procedury karnej, Gdańsk 2004.
Data opublikowania: 02.02.2012
Osoba publikująca: Łukasz Wspaniały