Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Uniwersytet Jagielloński najbardziej widoczną polską uczelnią w sieci

Uniwersytet Jagielloński najbardziej widoczną polską uczelnią w sieci

W najnowszej edycji "Webometrics Ranking of World Universities 2015" UJ zajął najlepsze miejsce wśród polskich uczelni. W badaniu, które swym zasięgiem objęło ponad 20 tysięcy szkół wyższych z całego świata, w tym ponad 420 polskich, nasza uczelnia znalazła się na 285. miejscu. W porównaniu z ostatnim zestawieniem to awans o dwie pozycje.

Światowy Ranking Uczelni Webometrics jest przygotowywany dwa razy w roku przez Najwyższą Radę Badań Naukowych w Madrycie (Consejo Superior de Investigaciones Cientificas). W zestawieniu nacisk kładziony jest przede wszystkim na komunikację uczelni za pośrednictwem internetu. W rankingu nie są zatem analizowane osiągnięcia naukowe.

Pod uwagę są brane m.in. wpływ uczelni (impact), a więc to, jak chętnie inne strony przekierowują do treści na stronie uczelni, obecność (presence), a więc liczba podstron w domenie przynależnej danej uczelni, otwartość (openness) - liczbę dokumentów (np. doc, pdf) udostępnianych na stronach, a także doskonałość (excellence), czyli np. udział uczelni w najczęściej cytowanych publikacjach naukowych. Twórcy rankingu zastrzegają, że w różnych edycjach sposób oceniania uczelni może się zmieniać.

Zestawienie, podobnie jak w poprzednich edycjach, zdominowały uczelnie amerykańskie, które zajęły 13 kolejnych pozycji na początku stawki. Miejsca na podium zajęły Uniwersytet Harvarda, Instytut Technologiczny w Massachusetts i Uniwersytet Stanforda. 14. i 15. miejsce przypadło europejskim uczelniom - Uniwersytetowi Oksfordzkiemu i Uniwersytetowi Cambridge. W pierwszej "30" znalazła się jeszcze jedna szkoła wyższa ze Starego Kontynentu. Szwajcarski Federalny Instytut Technologii w Zurychu sklasyfikowano na 21. miejscu.

W rankingu sklasyfikowano 8 polskich uczelni. Najlepiej oceniono Uniwersytet Jagielloński, który uplasował się na 285. miejscu, co w porównaniu do poprzedniego zestawienia stanowi awans o 2 pozycje. Kolejne miejsca zajęły: Uniwersytet Warszawski (309.), Akademia Górniczo-Hutnicza im. S. Staszica w Krakowie (388.), Politechnika Warszawska (461.) oraz Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (499.). W drugiej pięćsetce znalazły się ponadto: Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu (581. miejsce), Uniwersytet Śląski w Katowicach (685. miejsce) oraz Politechnika Śląska w Gliwicach (848. miejsce).

Szczegółowe dane dotyczące najnowszej edycji rankingu "Webometrics Ranking of World Universities 2015" dostępne są na stronie internetowej webometrics.info.

Polecamy również
Na UJ powstanie przekład książki o dawnych sygnetach drukarskich
Badacze z UJ wśród pierwszych laureatów konkursu Miniatura 4
Naukowcy z UJ odkryli żywą skamielinę molekularną
Badania naukowców z UJ umożliwią szybką diagnozę raka przełyku

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Znajdziesz nas tutaj