Rektorski Dzień Dziecka na UJ

1 czerwca na Uniwersytecie Jagiellońskim dzieci świętowały Rektorski Dzień Dziecka. Ubrany w togę rektor UJ prof. Wojciech Nowak osobiście oprowadzał najmłodszych, odkrywając przed nimi miejsca na co dzień niedostępne dla zwiedzających - swój gabinet, aulę Collegium Novum UJ oraz salę Senacką, opowiadając przy tym o wyjątkowych skarbach - arrasach i złotych berłach stanowiących symbol Uniwersytetu.

Następnym punktem wycieczki było zwiedzanie najstarszego budynku Uniwersytetu - Collegium Maius. Dzieci mogły zobaczyć ekspozycję główną Muzeum UJ, sale gdzie zachowane są cenne pamiątki, a w których po dzień dzisiejszy debatują profesorowie, czy nadawane są godności uniwersyteckie. W salach na zwiedzających czekali: król Kazimierz Wielki, profesorzy Uniwersytetu - Hugon Kołłątaj i Jan Brożek, w których role wcielili się aktorzy i pracownicy Muzeum ubrani w stroje z epoki i w ten sposób chcący przybliżyć postaci z historii Uniwersytetu i najważniejsze z wydarzenia w jakich uczestniczyli.

W programie Rektorskiego Dnia Dziecka na UJ znalazły się także warsztaty w Collegium Nowodworskiego (Collegium Medium), na dziedzińcu którego młodzi studenci wysłuchali wykładu i odbyli ćwiczenia z udzielania pierwszej pomocy.

Ci, którzy przegapili atrakcje przygotowane w Dzień Dziecka, mają szansę wziąć udział w drugiej odsłonie wydarzenia, które odbędzie się 7 czerwca. Więcej informacji TUTAJ.

Link do materiału wideo