Prof. Andrzej Chwalba uhonorowany wysokim odznaczeniem państwowym

18 września, podczas uroczystości otwarcia XX Powszechnego Zjazdu Historyków Polskich w Lublinie prezydent RP Andrzej Duda wręczył odznaczenia państwowe zasłużonym historykom, uczestnikom zjazdu.

Za wybitne zasługi w pracy naukowo-badawczej i dydaktycznej, a także za osiągnięcia w upowszechnianiu wiedzy i pielęgnowaniu pamięci o historii Polski, Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski odznaczony został profesor Andrzej Chwalba, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Historycznego, kierownik Zakładu Antropologii Historycznej Instytutu Historii UJ.

- Z całego serca Państwu dziękuję za służbę dla Rzeczypospolitej. Za wychowywanie młodych pokoleń. Dziękuję za wszystko, co czynicie dla Rzeczypospolitej. Jak wiecie: „Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie”. Mogę śmiało dzisiaj powiedzieć, że pod tym względem polscy historycy są jedną z naszych najpiękniejszych grup społecznych - mówił prezydent RP podczas uroczystości.

Prof. Andrzej Chwalba jest badaczem historii społecznej, kulturowej i politycznej XIX -XXI wieku, relacji polsko-rosyjskich, a także dziejów Krakowa i Uniwersytetu Jagiellońskiego. Członek kilkunastu rad naukowych komitetów naukowych, instytucji społecznych i kulturalnych, rad muzealnych, krajowych i zagranicznych. Obecnie m.in wiceprezes Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Historycznego oraz Kopca Kościuszki, członek kolegium naukowego Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie, Muzeum Historii Polski, Muzeum II wojny światowej, członek SKOZK i kilku rad naukowych redakcji czasopism. Autor ponad 20 książek, m.in. "Józef Piłsudski – historyk wojskowości", "Polacy w służbie Moskali", "Kraków w latach 1939–1945", "Kraków w latach 1945–1989", "Samobójstwo Europy. Wielka Wojna 1914–1918" oraz "Wielka wojna Polaków" (Książka Historyczna Roku 2018).

W obradach XX Powszechnego Zjazdu Historyków Polskich uczestniczy około tysiąca historyków z Polski i zagranicy. Hasłem wiodącym tegorocznego zjazdu jest "Wielka zmiana - historia wobec wyzwań". Organizatorzy zjazdu zaplanowali kilka paneli dyskusyjnych i obrady w sekcjach tematycznych.Uczestnicy Zjazdu będą też rozmawiać m.in. o historii Polski widzianej z perspektywy kobiet, ich udziału i wpływu na historię, o historiografii polskiej w ciągu ostatnich 50 lat, o dydaktyce historii i pamięci w edukacji historycznej, o procesach transformacji ustrojowej w Europie Środkowo- Wschodniej. Osobny panel dyskusyjny poświęcony będzie działalności muzeów historycznych. Zaplanowano także dyskusję pod hasłem "Jakiej historii Polacy potrzebują?" poświęconą m.in polityce pamięci historycznej.

fot. Jakub Szymczuk/KPRP

Prof. Marian Mrozek laureatem Nagrody Głównej PTM im. Hugona Steinhausa