Polska Nagroda Inteligentnego Rozwoju 2020 dla badaczki z UJ CM

Dr Anna Dobrut z Katedry Mikrobiologii Uniwersytetu Jagiellońskiego - Collegium Medicum została wyróżniona certyfikatem Polskiej Nagrody Inteligentnego Rozwoju 2020 w kategorii "Naukowiec przyszłości" za realizację dwóch projektów badawczych.

Polska Nagroda Inteligentnego Rozwoju wręczana jest od 5 lat i stanowi wyróżnienie dla innowatorów i inwestorów, osób i organizacji, których sposób działania i myślenia już lub w przyszłości wpływa na inteligentny i zrównoważony rozwój życia społeczeństwa i gospodarki. Jej celem jest popularyzująca i promocja autorów innowacji technologicznych i społecznych, a także inwestycji w bezpośredni lub pośredni sposób podnoszących standard życia.

Dr Anna Dobrut jest absolwentką biologii na Uniwersytecie Jagiellońskim i studiów doktoranckich na Uniwersytecie Jagiellońskim - Collegium Medicum. Swoje badania prowadzi w Zakładzie Molekularnej Mikrobiologii Medycznej UJ CM. Tegoroczna nagroda to wyróżnienie za dwa prowadzone przez nią projekty: "Innowacyjny test diagnostyczny do wykrywania antygenów wybranych gatunków bakterii wywołujących mastitis u bydła", którego jest kierownikiem oraz "Innowacyjny test diagnostyczny do wykrywania zakażeń Streptococcus agalactiae i nosicielstwa wśród ciężarnych", w którym jest zaangażowana jako współwykonawca.

Przypomnijmy: w sierpniu ub.r. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju przyznało dr Annie Dobrut stypendium w wysokości 1,5 mln zł w ramach programu Lider na badania mające na celu stworzenie szybkiego i multipleksowego testu immunochromatograficznego, który wpłynie na usprawnienie prowadzenia terenowych badań przesiewowych i diagnostycznych zapalenia wymion u krów, jednego

Profesor Wiesław Roth laureatem nagrody im. Alexa F. Cronstedta
Nagroda Inteligentnego Rozwoju także dla dr. Aleksandra Grabca