Następni naukowcy z UJ nagrodzeni przez Polską Akademię Nauk

Wydział I Nauk Humanistycznych i Społecznych Polskiej Akademii Nauk nagrodził kolejnych, wybitnych przedstawicieli społeczności akademickiej Uniwersytetu Jagiellońskiego - profesorów Andrzeja Manię, przez lata związanego z Wydziałem Studiów Międzynarodowych i Politycznych oraz Bartosza Brożka i Tomasza Palmirskiego z Wydziału Prawa i Administracji.

Prof. Andrzej Mania otrzymał nagrodę naukową Wydziału I Nauk Humanistycznych i Społecznych PAN za książkę "Department of State i Foreign Service w polityce zagranicznej USA lat gorącej i zimnej wojny 1939-1989", która ukazała się nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Jagiellońskiego. To już drugie wyróżnienie dla byłego prorektora UJ za tę publikację. Fundacja Kościuszkowskiej uznała ją bowiem za najlepszą książkę akademicką z zakresu problematyki amerykanistycznej.

"Okres wielkiej konfrontacji to czas, w którym Stany Zjednoczone stawały się mocarstwem, a w polityce zagranicznej przejawiały coraz większą aktywność. Głównym obiektem ich zainteresowania byt Związek Radziecki - w czasie II wojny światowej ważny aliant, a później największy rywal w walce o dominację nad światem. Idea powstrzymywania komunizmu wyznaczała kierunek polityki Stanów Zjednoczonych, ponieważ dostrzegały one w ZSRR zagrożenie dla swych aspiracji i misji. Politykę USA prowadzi prezydent we współpracy z Kongresem. Głównymi bohaterami tej monografii są jednak współtwórca i realizator polityki zagranicznej, czyli Sekretarz Stanu, i jego Departament of State oraz dyplomaci. Oni tworzą ważne plany, analizy i raporty, prowadzą negocjacje, a wreszcie są obecni (choć w drugim szeregu) podczas wszystkich ważnych wydarzeń" - czytamy w opisie książki.

W kategorii nagrody w dziedzinie prawa im. Leona Petrażyckiego wyróżnienie honorowe przyznano prof. Bartoszkowi Brożkowi za książkę "The Legal Mind: A New Introduction to Legal Epistemology", którą wydało Cambridge University Press - jedno z najbardziej prestiżowych wydawnictw naukowych na świecie. Drugim laureatem tego wyróżnienia jest prof. Tomasz Pilarski wraz z zespołem (Krzysztof Hilman, Magdalena Hładyszewska, Anna Maria Wasyl, Jan Zabłocki, przy współpracy Piotra Kołodki, Jerzego Krzynówka, Przemysława Kubiaka, Piotra Niczyporuka, Anny Pikulskiej-Radomskiej, Jarosława Reszczyńskiego) za publikację "Digesta Iustiniani – Digesta justyniańskie" (dwie części ostatniego tomu VII).

Przypomnijmy, że pod koniec listopada br. pozostałe wydziały PAN nagrodziły siedmioro pracowników naukowych i studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego, o czym informowaliśmy tutaj.

Nagroda Instytutu Matematycznego PAN dla Adama Kanigowskiego

Prof. Marian Mrozek laureatem Nagrody Głównej PTM im. Hugona Steinhausa