Nagroda "Studiów Źródłoznawczych" dla prof. Stanisława Sroki

Jury Nagrody "Studiów Źródłoznawczych" im. Stefana K. Kuczyńskiego - przyznawanej za polskie książki z dziedziny źródłoznawstwa i nauk pomocniczych historii oraz za książkowe edycje źródłowe dotyczące czasów od średniowiecza do XX wieku - wskazało autorów najlepszych publikacji wydanych w 2019 roku. W kategorii edycje źródłowe i pomoce naukowe zwyciężył prof. Stanisław Sroka, dziekan Wydziału Historycznego Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Nagrodzona praca to szósty już tom z opracowywanej przez profesora Srokę serii "Dokumentów polskich z archiwów dawnego Królestwa Węgier". Tom zawiera 513 dokumentów i listów z lat 1531-1540, które w większości nie były publikowane w żadnej postaci. Publikacja jest efektem kwerendy przeprowadzonej w archiwach byłego Królestwa Węgierskiego dzisiaj rozproszonych w wielu miastach i miasteczkach Europy Środkowej, głównie znajdujących się na terenie Słowacji i Węgier. Najwięcej z nich pochodzi z archiwum słowackiego miasta Bardiów, zachowanego do naszych czasów w doskonałym stanie. Opublikowane dokumenty umożliwiają prowadzenie pogłębionych badań nad dziejami monarchii Jagiellonów i Królestwa Węgierskiego w pierwszej połowie XVI wieku.

"Niniejsza edycja została przygotowana z dużą starannością wedle najlepszych doświadczeń polskiej mediewistyki […] Przynosi ona bogaty materiał do dziejów pogranicza polsko-węgierskiego, w szczególności zaś stosunków handlowych i gospodarczych miast małopolskich z górnowęgierskimi. Szereg dokumentów dotyczy również spraw politycznych polsko-węgierskich w trudnych dla Królestwa. św. Stefana czasów po Mohaczu. Omawiany tom dyplomatariusza będzie znakomicie służył badaczom, szczególnie polskim, węgierskim i słowackim w prowadzeniu pogłębionych studiów nad dziejami tej części Europy w pierwszej połowie XVI w. Z pełnym przekonaniem rekomenduję tom szósty Dokumentów polskich z archiwów dawnego Królestwa Węgier w opracowaniu Stanisława A. Sroki do druku i uważam tę edycję źródłową za ważne osiągnięcie naukowe polskiej historiografii o międzynarodowym znaczeniu" - czytamy w recenzji prof. Krzysztofa Ożoga.

Stanisław Sroka jest mediewistą, profesorem w Zakładzie Historii Polski Średniowiecznej Instytutu Historii UJ, obecnie dziekanem Wydziału Historycznego. Studiował historię na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz w Eötvös Kollégium Uniwersytetu w Budapeszcie. Zajmuje się dziejami Europy Środkowej ze szczególnym uwzględnieniem Węgier oraz obecnością polskich studentów na uniwersytetach włoskich w średniowieczu. W jego dorobku ważną rolę odgrywają edycje źródeł z archiwów dawnego Królestwa Węgier. Odznaczony przez prezydenta Węgier Krzyżem Oficerskim Orderu Węgierskiego (2014) za działalność naukową dotyczącą historii Węgier w średniowieczu oraz za zasługi w pielęgnowaniu i umacnianiu kontaktów polsko-węgierskich.

Prof. Marian Mrozek laureatem Nagrody Głównej PTM im. Hugona Steinhausa

Orły "Wprost" dla przedstawicieli społeczności akademickiej UJ