Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Nestor krakowskiej stomatologii uhonorowany Złotym OTISEM

Nestor krakowskiej stomatologii uhonorowany Złotym OTISEM

Prof. Stanisław Majewski, twórca nowoczesnego Instytutu Stomatologii Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum i jego pierwszy dyrektor, otrzymał Nagrodę Zaufania "Złoty OTIS" za dorobek życia w stomatologii. Wyróżnienie jest przyznawane od 2004 roku wybitnym lekarzom, farmaceutom, dziennikarzom, organizacjom pacjentów oraz firmom farmaceutycznym.


- W 1966 roku po ukończeniu studiów na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Krakowie podjąłem pierwszą pracę w stomatologii w Trzebuni koło Myślenic. Była to wówczas ostatnia zelektryfikowana miejscowość w Polsce, co oznacza w moim zawodzie, że pracowałem przy lampie naftowej i bormaszynie. Pomyślałem sobie wówczas, że można by tę stomatologię, która przypominała rzemiosło, przenieść na Wydział Wiertnictwa Akademii Górniczo-Hutniczej. Dziś stomatologia uzyskała pełne prawa dobrze rozwijającej się dziedziny medycyny. Bardzo cieszę się, że mogłem w tym brać udział. Chciałbym podziękować jury nagrody, że zauważyło skromnego dentystę w tym zacnym gronie - powiedział prof. Stanisław Majewski po odebraniu statuetki Złotego OTISA.

Prof. Stanisław Majewski należy do grona osób najbardziej zasłużonych dla rozwoju nowoczesnej stomatologii w krakowskim ośrodku akademickim. To właśnie za przyczyną jego nadzwyczajnej aktywności i trwających kilkadziesiąt lat konsekwentnych starań Uniwersytet Jagielloński w jubileuszowym roku 600-lecia odnowienia wzbogacił się o nowoczesny obiekt, w którym utworzono Instytut Stomatologii oraz Uniwersytecką Klinikę Stomatologiczną.

Laureat w Uniwersytecie Jagiellońskim przeszedł wszystkie możliwe szczeble awansu akademickiego i naukowego, aż do tytułu profesora w dziedzinie nauk medycznych i stanowiska profesora zwyczajnego, które w swojej specjalności protetyka stomatologiczna uzyskał jako pierwszy w historii najstarszej polskiej uczelni. Do rzetelnego opanowania warsztatu pracy naukowej oraz pełnienia wielu ważnych funkcji uczelnianych i na forum ogólnokrajowym były szczególnie przydatne doświadczenia i obserwacje wyniesione z wielu prestiżowych ośrodków, w których jako stypendysta odbywał zagraniczne szkolenia i staże naukowe. Kierując Instytutem Stomatologii UJ CM, prowadził dwustronną współpracę z wieloma krajowymi, a także zagranicznymi ośrodkami stomatologii uniwersyteckiej i wybitnymi przedstawicielami tej specjalności we Fryburgu, Brnie, Lwowie, Londynie, Pradze, Bostonie, Bratysławie i Göteborgu oraz Melbourne, gdzie przebywał w ramach wspólnego programu badań i międzynarodowej współpracy.

Prof. Stanisław Majewski jest autorem ponad 500 publikacji w krajowych i zagranicznych czasopismach naukowych oraz ok. 30 opracowań książkowych, monografii i podręczników dla studentów, techników dentystycznych i lekarzy. Lista jego osiągnięć naukowych obejmuje kilkaset pozycji. Są to m.in. opis biocenozy jamy ustnej w normie fizjologicznej oraz jej zmian w stanach patologicznych, wyjaśnienie roli czynników infekcyjnych w etiologii jednostki chorobowej "stomatitis prothetica", badania epidemiologiczne nad występowaniem dysfunkcji skroniowo-żuchwowych czy wprowadzenie klasyfikacji przypadków protetycznych w oparciu o stopień trudności diagnostyczno-terapeutycznych z opracowaniem zasad tzw. etapowości postępowania rehabilitacyjno-rekonstrukcyjnego w praktyce protetycznej.

Podczas inauguracji roku akademickiego 2016/2017 został uhonorowany odznaką "Zasłużony dla Uniwersytetu Jagiellońskiego". To najwyższe wyróżnienie uniwersyteckie przyznaje senat uczelni na wniosek rektora osobie wybitnie zasłużonej dla UJ.

Genezą powstania Nagrody Zaufania Złoty OTIS była sytuacja panująca na rynku farmaceutycznym w 2002 roku. Pod wpływem reklam gwałtownie wzrastała wówczas sprzedaż leków bez recepty i pojawiały się pierwsze oznaki świadczące, że konsumenci nie potrafią odpowiedzialnie z nich korzystać, bo nie mają dostatecznych informacji na ich temat. Nagroda spełnia funkcje edukacyjną, konsumencką i społeczną.

Zdjęcie: Prof. Stanisław Majewski podczas ceremonii wręczenia Nagród Zaufania Złoty OTIS - materiały organizatorów

Polecamy również
Dwa obiekty UJ docenione w konkursie Modernizacja Roku 2020
Dwa obiekty UJ docenione w konkursie Modernizacja Roku 2020
Dr Katarzyna Gajos z nagrodą <span lang="en">Frans Habraken Best Paper Award 2021</span>
Dr Katarzyna Gajos z nagrodą Frans Habraken Best Paper Award 2021
Tłumaczka z UJ nagrodzona za przekład prozy Katheriny Mansfield
Tłumaczka z UJ nagrodzona za przekład prozy Katheriny Mansfield
Nagrody dla absolwentek filmoznawstwa z UJ
Nagrody dla absolwentek filmoznawstwa z UJ

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Znajdziesz nas tutaj