Uczony z UJ CM nagrodzony za prace nad terapią chorób psychiatrycznych

Prof. Marcin Kołaczkowski z Wydziału Farmaceutycznego UJ CM został pierwszym laureatem Nagrody im. Romana Kaliszana. Wyróżnienie otrzymał za opracowanie nowej generacji modulatorów receptorów typu GPCR w poszukiwaniu terapii chorób psychiatrycznych i neurodegeneracyjnych. Uroczystość wręczenia nagrody odbyła się 11 października podczas inauguracji roku akademickiego w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym (GUMed).

Nagroda i medal im. Romana Kaliszana - światowej klasy naukowca, specjalisty z zakresu nauk farmaceutycznych, farmakologii oraz chemii analitycznej, rektora GUM w latach 2005-2008 - została ustanowiona w 2020 roku. Będzie przyznawana corocznie uczonym posiadającym co najmniej stopień naukowy doktora za wybitne osiągnięcie naukowe z zakresu nauk biomedycznych lub biofarmaceutycznych. Nagrodę stanowi równowartość kwoty 5 tys. euro w złotych ufundowana przez Naukową Fundację Polpharmy. Z kolei wykonany z brązu medal przygotowało Gdańskie Towarzystwo Naukowe.

- Ta nagroda jest dla mnie o tyle niezwykła, że nosi imię naukowca, mentora-giganta, na którego barkach stanęły całe pokolenia innych bardzo znaczących badaczy. Jest to doskonały patron nagrody szczególnie dla nauczycieli akademickich, czyli naukowców zajmujących się także pracą dydaktyczną, wychowaniem młodzieży studenckiej, doktoranckiej, prowadzeniem zespołów badawczych. Dla mnie to wielkie wyróżnienie, że środowisko akurat mnie uznało za osobę, którą jako pierwszą chce uhonorować tą nagrodą - powiedział "Rzeczpospolitej" prof. Marcin Kołaczkowski.

Prof. Marcin Kołaczkowski jest kierownikiem Katedry Chemii Farmaceutycznej i Zakładu Chemii Leków UJ CM. Od 2016 roku pełni funkcję prodziekana Wydziału Farmaceutycznego ds. strategii i rozwoju. Jego prace naukowe skupiają się wokół szeroko pojętych badań nad poszukiwaniem nowych substancji biologicznie aktywnych z myślą o uzyskaniu nowych kandydatów na leki. Są to badania interdyscyplinarne sięgające od modelowania molekularnego celów biologicznych i komputerowo-wspomaganego projektowania ich ligandów po badania farmakologiczne. Opracowanie nowej generacji modulatorów receptorów ośrodkowego układu nerwowego w poszukiwaniu terapii schorzeń psychiatrycznych i neurodegeneracyjnych, za które została przyznana nagroda, jest przedmiotem najważniejszego osiągnięcia naukowego prof. Marcina Kołaczkowskiego.

Medal im. prof. Romana Kaliszana

Prof. Marian Mrozek laureatem Nagrody Głównej PTM im. Hugona Steinhausa