Dr Łukasz Lamża laureatem Nagrody Znaku i Hestii im. ks. Tischnera

Pracujący w Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych UJ filozof przyrody oraz popularyzator nauki został nagrodzony za książkę "Światy równoległe. Czego uczą nas płaskoziemcy, homeopaci i różdżkarze". Wyróżnienie przyznano mu w kategorii publicystyki lub eseistyki na tematy społeczne, która uczy Polaków przyjmować "nieszczęsny dar wolności.

W swojej książce dr Lamża skrupulatnie rozprawia się z teoriami pseudonaukowymi i spiskowymi. Zdaniem jury nagrody autor imponuje w niej swą wiedzą i dociekliwością, lecz także wyrozumiałością dla ludzi, którzy są ofiarami współczesnych szarlatanów.

Nagroda przyznawana jest nieprzerwanie od 2001 roku wybitnym intelektualistom, publicystom i działaczom społecznym, którzy wcielają w życie wartości bliskie księdzu Józefowi Tischnerowi. Promuje sposób myślenia i postawy, łączące intelektualną rzetelność, odwagę i wrażliwość na drugiego człowieka. Stwarza niepowtarzalną okazję, żeby pokazać jedność myślenia według wartości i empati i, bliskość intelektualnego wysiłku i codziennego praktykowania dobra.

Fundatorem Nagrody jest Grupa ERGO Hestia oraz Społeczny Instytut Wydawniczy Znak. Każdy z laureatów otrzymuje nagrodę pieniężną w wysokości 33 tys. zł oraz statuetkę autorstwa Mariana Gromady.

Dr Łukasz Lamża jest filozofem przyrody i popularyzatorem nauki, specjalizuje się w kosmologii i astrofizyce. Po ukończeniu studiów w ramach Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych na Uniwersytecie Śląskim (z kierunkami wiodącymi: socjologia i filozofia) podjął równolegle studia doktoranckie z filozofii na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie oraz na Międzywydziałowych Indywidualnych Studiach Matematyczno-Przyrodniczych na Uniwersytecie Śląskim (z kierunkami wiodącymi: fizyka i geologia).

W 2013 roku uzyskał stopień naukowy doktora. Jest współpracownikiem Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych w Krakowie, wspólnej jednostki naukowej Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie oraz członkiem redakcji „Tygodnika Powszechnego”.

Autor wielu artykułów naukowych i popularnonaukowych oraz książek: "Przekrój przez Wszechświat" (CC Press, 2014), "Granice Kosmosu – granice kosmologii" (CC Press, 2015), "Wszechświat krok po kroku" (CC Press, 2017).

Uroczysta gala wręczenia Nagród odbyła się 25 listopada na scenie Nowohuckiego Centrum Kultury.

Fot. Adam Walanus

Prof. Marian Mrozek laureatem Nagrody Głównej PTM im. Hugona Steinhausa