Grant Fundacji DKMS dla dr Agaty Szade z WBBiB UJ

Dr Agata Szade z Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii UJ (WBBiB UJ) została laureatką 1. edycji konkursu o grant naukowy Fundacji DKMS dla młodych naukowców. Celem badań, które poprowadzi laureatka, jest znalezienie sposobu na pozyskiwanie większej ilości krwiotwórczych komórek macierzystych od dawców. Nagrodę wręczono podczas 28. Zjazdu Polskiego Towarzystwa Hematologów i Transfuzjologów w Łodzi.

Dr Agata Szade pracuje nad nową metodą mobilizacji komórek macierzystych ze szpiku do krwi. Najczęściej stosowaną strategią pozyskiwania krwiotwórczych komórek macierzystych do przeszczepiania jest obecnie mobilizacja przy pomocy rekombinowanego czynnika G-CSF. Dzięki dofinansowaniu w wysokości 300 tys. złotych badaczka z Zakładu Biotechnologii Medycznej WBBiB UJ zamierza znaleźć sposób na opracowanie nowej, skuteczniejszej metody mobilizacji komórek, która pozwoli na uzyskiwanie większej ilości krwiotwórczych komórek macierzystych od dawców.

Fundacja DKMS działa w Polsce od 2008 roku jako niezależna organizacja non-profit. W ciągu 10 lat zarejestrowała prawie 1,5 mln potencjalnych dawców. Działania DKMS opierają się przede wszystkim na wspieraniu osób potrzebujących pomocy ze względu na ich stan fizyczny, psychiczny lub emocjonalny, a także promowaniu nauki oraz badań w dziedzinie przeszczepiania komórek macierzystych oraz promocji zdrowia publicznego.

Dr Renata Mężyk-Kopeć z WBBB UJ laureatką konkursu NCN Weave-UNISONO

Sukcesy studentów SKN Terapii Celowanej i Układów Supramolekularnych UJ CM

Naukowcy sprawdzą, jak studenci łączą edukację ze sprawowaniem opieki nad osobami starszymi

Student UJ CM współautorem projektu nagrodzonego w konkursie "<span lang='en'>Direction: Space</span>"