40 mln zł na wsparcie niekomercyjnych badań klinicznych prowadzonych w UJ CM

Agencja Badań Medycznych ogłosiła listę rankingową prezentującą wyniki pierwszego konkursu na wsparcie niekomercyjnych badań klinicznych. Wśród projektów wybranych do finansowania znajdują się trzy przedsięwzięcia realizowane przez badaczy Uniwersytetu Jagiellońskiego - Collegium Medicum.

Konkurs, w ramach którego zaplanowano 100 mln zł dofinansowania, został ogłoszony we wrześniu 2019 r. To dotychczas pierwsze tak duże wsparcie dla niekomercyjnych badań klinicznych w skali całej Europy Środkowo-Wschodniej.

Agencja Badań Medycznych postanowiła wesprzeć m. in. projekty, które prowadzą:

• prof. Wojciech Szczeklik - "Ivabradine for PREVENTion of Myocardial Injury after Noncardiac Surgery (MINS) - PREVENT-MINS Trial"  - 17 mln zł;
  • prof. Pior Richter  - "Przedoperacyjna chemioterapia dootrzewnowa w hipertermii uzupełniająca leczenie skojarzone w zaawansowanym raku żołądka z wysokim ryzykiem nawrotu otrzewnowego - badanie wieloośrodkowe z randomizacją" - 14,4 mln zł;
  • prof. Walentyna  Balwierz - "European Network of Paediatric Hodgkin Lymphoma. Second International Inter-Group Study for Classical Hodgkin Lymphoma in Children and Adolescents (EuroNet-PHL-C2)"  - 8,6 mln zł.

Do Agencji wpłynęło 78 wniosków o łącznej wartości blisko 1,5 mld zł. Średnia wartość projektu wyniosła około 17 mln zł. Największą liczbę wniosków złożono w obszarze onkologii oraz kardiologii. Do oceny merytorycznej zostało skierowanych 77 wniosków z obszarów: pediatrii, neonatologii, neurologii, hematologii, radioterapii, onkologii oraz kardiologii. Całkowita wartość budżetów projektów skierowanych do oceny merytorycznej wynosiła prawie 1,3 mld zł.

Z uwagi na to, że zapotrzebowanie na prowadzenie niekomercyjnych badań klinicznych jest ogromne, a zgłoszone projekty odznaczały się wysokim poziomem naukowym, podjęto decyzję o podniesieniu pierwotnej alokacji do ponad 450 mln zł. To pozwoli na sfinansowanie 28 projektów z obszarów: kardiologii (10 projektów), onkologii (8 projektów),  pediatrii (5 projektów), neurologii (3 projekty) oraz hematologii (2 projekty).

Więcej informacji na stronie Agencji Badań Medycznych.

Dr Renata Mężyk-Kopeć z WBBB UJ laureatką konkursu NCN Weave-UNISONO

Sukcesy studentów SKN Terapii Celowanej i Układów Supramolekularnych UJ CM

Naukowcy sprawdzą, jak studenci łączą edukację ze sprawowaniem opieki nad osobami starszymi

Student UJ CM współautorem projektu nagrodzonego w konkursie "<span lang='en'>Direction: Space</span>"