Dr Agata Dziuban laureatką konkursu sieci NORFACE

Zespół badawczy dr Agaty Dziuban z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Jagiellońskiego znalazł się wśród nagrodzonych w konkursie organizowanym przez sieć NORFACE (New Opportunities for Research Funding Agency Co-operation in Europe). Projekt Nawigowanie obywatelstwa w europejskich krajobrazach kryminalizacji będzie realizowany z udziałem partnerów z Finlandii, Francji i Niemiec.

W konkursie z zakresu nauk społecznych Democratic governance in a turbulent age o finansowanie mogły się starać grupy badawcze złożone z co najmniej trzech zespołów naukowych pochodzących z co najmniej 3 krajów uczestniczących w konkursie: Austrii, Belgii, Czech, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Litwy, Luksemburga, Niemiec, Norwegii, Polski, Portugalii, Słowenii, Szwecji, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii. Konkurs składał się z 2 etapów. W pierwszym należało złożyć wniosek wstępny, tzw. outline proposal. Następnie zakwalifikowane projekty otrzymały zaproszenie do złożenia wniosku pełnego - full proposal.

Jak poinformowało Narodowe Centrum Nauki, które przystąpiło do sieci NORFACE w 2012 roku, w konkursie Democratic governance in a turbulent age zostało złożonych 207 międzynarodowych wniosków badawczych. Finansowanie w wysokości ponad 17,8 miliona euro otrzymało 14 projektów, w tym 4 z Polski: z Uniwersytetu Jagiellońskiego, Instytutu Psychologii PAN, Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Instytutu Nauk Ekonomicznych PAN.

Projekt, w realizację którego zaangażowany będzie zespół dr Agaty Dziuban, bada rozpowszechniające się strategie kryminalizacji polegające na wykorzystaniu prawa karnego, represyjnych metod jego egzekwowania oraz konstruowaniu praktyk społecznych w kategoriach (nie)legalności. Ujmuje on kryminalizację jako zjawisko będące zarówno odpowiedzią na, jak i mechanizmem napędzającym politykę strachu i niepewności dominującą obecnie w regionie Europy. Zwracając uwagę na napięcie wpisane w relację między procesami demokratycznymi a upowszechnianiem się jurydyzacji, projekt pyta o zagrożenia, jakie niesie ze sobą kryminalizacja dla partycypacyjnego charakteru demokracji. Przygląda się on także kryminalizacji jako - paradoksalnie - symptomowi i przyczynie rosnące poczucia niepewności dominującego obecnie w sferze gospodarki, życiu społecznym i polityce.

"Jednym z celów badań jest próba analitycznego ujęcia motywacji, wyzwań i konsekwencji, jakie niesie za sobą kryminalizacja dla wielości aktorów i praktyk kształtujących określone krajobrazy kryminalizacji (crimscapes). Projekt skupia na tych krajobrazach, które odnoszą się do takich zjawisk jak procesy migracyjne, używanie substancji psychoaktywnych, polityki penitencjarne, praca seksualna, surogacja i prawa reprodukcyjne, tożsamość seksualna i płciowa oraz mowa nienawiści. Odwołując się do teoretycznych konceptualizacji obywatelstwa, projekt bada sposoby, na jakie grupy i jednostki nawigują w skryminalizowanych kontekstach, wykorzystując swoją sprawczość, by renegocjować własne prawa, domagać się uznania, politycznej reprezentacji i sprawiedliwszej redystrybucji" - czytamy w opisie badań.

Projekt będzie realizowany przez konsorcjum naukowe w składzie: Uniwersytet Humboldtów w Berlinie (lider), Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Paryż-Saclay i Uniwersytet Helsiński.

Naukowcy sprawdzą, jak studenci łączą edukację ze sprawowaniem opieki nad osobami starszymi

Student UJ CM współautorem projektu nagrodzonego w konkursie "<span lang='en'>Direction: Space</span>"

Student UJ CM współautorem projektu nagrodzonego w konkursie "Direction: Space"

Między neuroróżnorodnością a terapią