Projekt Instytutu Kultury UJ laureatem konkursu w programie Erasmus+

Projekt realizowany przez konsorcjum dwóch ośrodków akademickich z Polski, a także z Grecji i Malty, którego liderem jest zespół z Instytutu Kultury UJ, otrzymał 212 187 euro dofinansowania w ramach programu Erasmus+. Przedsięwzięcie ma na celu rozwój kadr naukowo-dydaktycznych, oferty kształcenia dla artystów oraz menadżerów kultury i mediów w zakresie nowych technologii immersyjnych.

Międzynarodowy zespół koordynowany przez dr Martę Materską - Samek z Instytutu Kultury UJ otrzymał dofinansowanie w ramach akcji 2 "Partnerstwa Strategiczne na rzecz edukacji cyfrowej w sektorze Szkolnictwa wyższego" w programie Erasmus+ dotyczącym partnerstwa strategicznego na rzecz innowacji. Projekt pt. "Experience and immersive technologies - from creative practice to educational theory" jest realizowany we współpracy z Państwową Wyższą Szkołą Filmową, Telewizyjną i Teatralną im. Leona Schillera w Łodzi, Uniwersytetem Maltańskim i Uniwersytetem Narodowym im. Kapodistriasa w Atenach.

Innowacje naukowe i dydaktyczne

Przedsięwzięcie ma na celu rozwój kadr naukowych i dydaktycznych instytucji uczestniczących w projekcie, oferty kształcenia dla artystów oraz menadżerów kultury i mediów w zakresie nowych technologii immersyjnych, takich jak rozszerzona rzeczywistość, rzeczywistość wirtualna, rzeczywistość mieszana oraz sposobów ich wykorzystania do angażowania odbiorców. Do współpracy z projekcie zostaną zaproszeni także studenci instytucji partnerskich, którzy będą mogli wziąć udział w szkołach letnich organizowanych na Malcie, w Grecji i Polsce.

W ramach realizacji przedsięwzięcia zespół zamierza opracować nowe programy nauczania, sylabusy kursów poświęconych technologiom immersyjnym oraz podręcznik "Zarządzanie doświadczeniem i technologie immersyjne". Rezultatem działań ma być także opracowanie nowatorskich metod dydaktycznych w zakresie kształcenia. Efekty projektu mogą zostać również wykorzystane poprzez niezależnych młodych artystów, którzy posiadając dostęp do wypracowanych sylabusów i Otwartych Zasobów Edukacyjnych  będą mogli samodzielnie poszerzać swoje pasje i zainteresowania w ramach nieformalnej ścieżki edukacji.

Współpraca na rzecz innowacji

Celem programu Erasmus+ jest współpraca na rzecz innowacji i wymiany dobrych praktyk poprzez wspólną realizację międzynarodowego projektu. Realizowany przez pracowników Instytutu Kultury UJ projekt znalazł się na trzecim miejscu listy rankingowej, uzyskując dofinansowanie w kwocie  212 187 euro. W zespole projektowym pracują naukowcy z Instytutu Kultury UJ: dr hab. Marzena Barańska, prof. UJ, dr Katarzyna Kopeć, dr Agnieszka Konior,  dr Marta Materska-Samek (koordynator), dr Anna Modzelewska, dr Malwina Popiołek, dr Anna Pluszyńska, dr inż. Anna Szopa i dr Michał Wójciak.

W serii Monografie FNP ukazały się książki dwojga badaczy związanych z UJ

W Szpitalu Uniwersyteckim rozpoczęły się testy nowatorskiego tomografu