Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Student astronomii współodkrywcą komety

Kometa C/2015 F2 Polonia widoczna jako plamka na tle gwiazd widocznych w postaci kresek. Fot. Cristovao Jacques, 24 marca 2015 (ITelescope)

Międzynarodowa Unia Astronomiczna oficjalnie potwierdziła, że 23 marca zespół czterech Polaków odkrył w naszym Układzie Słonecznym kometę, która została na wniosek odkrywców nazwana C/2015 F2 Polonia.

To nieobserwowane do tej pory ciało niebieskie zostało odkryte przy pomocy robota - zdalnie sterowanego obserwatorium astronomicznego umiejscowionego na Pustyni Atacama w Chile. Odkrywcami komety są amatorzy, którzy przy pomocy własnych środków finansowych uruchomili już drugie tego typu obserwatorium poszukujące komet i planetoid. Pierwsze, również zdalnie sterowane obserwatorium, znajduje się w północnych Włoszech niedaleko toskańskiej granicy. Kometa Polonia jest czwartą kometą odkrytą przez Polaków w powojennej historii (przy pomocy teleskopów naziemnych) i pierwszą od dziewięćdziesięciu lat odkrytą przez amatorów.

Marcin Gędek (przedsiębiorca), Michał Kusiak (student Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie), Rafał Reszelewski (uczeń technikum) oraz Michał Żołnowski (lekarz) od kilku lat dzielą swój prywatny i zawodowy czas z astronomiczną pasją.

Jak twierdzą sami odkrywcy, nowa kometa nie zagraża Ziemi i w najbliższych miesiącach minie naszą planetę w bezpiecznej odległości. Jeszcze zbyt wcześnie na dokładniejsze informacje, czy nowo odkryta kometa tylko raz odwiedzi sąsiedztwo Ziemi, czy kiedyś ponownie pojawi się na naszym niebie.

Kometa została zaobserwowana z półkuli południowej, lecz za kilka miesięcy prawdopodobnie będzie widoczna z naszych szerokości geograficznych. Jeśli powierzchnia komety zostanie dostatecznie rozgrzana przez promienie słoneczne, to jest szansa, że stanie się na tyle jasnym obiektem, aby być dostępna amatorskim obserwacjom astronomicznym.

Efemeryda komety C/2015 F2 Polonia.

Kometa Polonia na zdjęciu odkrywczym z 23 marca

Astrograf Takahashi 106 i Kamera CCD - instrumenty, które zarejestrowały kometę Polonia

Obserwatorium Polonia na tle Andów

Data opublikowania: 30.03.2015
Osoba publikująca: Łukasz Wspaniały

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Znajdziesz nas tutaj