Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Dr Szymon Drobniak zwycięzcą konkursu FameLab

Dr Szymon Drobniak zwyciężył w 4. polskiej edycji konkursu FameLab (Fot. Wojciech Surdziel)

Prezentacja "Genu nie wydłubiesz, czyli żony - intrygantki" dr. Szymona Drobniaka z Instytutu Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego zwyciężyła w 4. polskiej edycji konkursu FameLab dla młodych naukowców. Finał odbył się w minioną sobotę w warszawskim Centrum Nauki Kopernik. Naukowiec na początku czerwca będzie reprezentował Polskę w światowym finale tego konkursu.

W finałowym starciu, które odbyło się 25 kwietnia na scenie warszawskiego Centrum Nauki Kopernik, zmierzyło się 10 uczestników. Jury za najlepszą prezentację uznało występ dr. Szymona Drobianka z Instytutu Nauk o Środowisku UJ. Naukowiec objaśniał "logikę ptasich żon", które na ojców swoich dzieci szukają samców z jak najlepszymi genami.

- U ponad 90% monogamicznych ptaków zdrada jest normą. Logika ptasich żon jest bardzo prosta. To czysta, wyrachowana ewolucyjna księgowość, która maksymalizuje przeżycie oraz kondycję własną i swoich dzieci - przekonywał.

Zwycięzca otrzymał nagrodę pieniężną w wysokości 30 tys. zł na cele naukowe i 5 tys. zł na dowolne wydatki. Będzie też reprezentował Polskę w międzynarodowym finale konkursu w Cheltenham w Wielkiej Brytanii, który odbędzie się na początku czerwca. W warszawskim finale wystąpił jeszcze jeden naukowiec z UJ - Mariusz Gogól, doktorant w Zakładzie Biochemii Analitycznej UJ.

FameLab, od swoich narodzin podczas Cheltenham Science Festival w 2004 roku, stał się jednym z najważniejszych światowych konkursów z zakresu komunikacji naukowej. Partnerstwo z British Council ustanowione w 2007 roku sprawiło, że FameLab zyskał kontekst globalny i na przestrzeni lat zaczął być organizowany w ponad 20 krajach na całym świecie, zyskując ogromne uznanie.

Dr Szymon Drobniak to drugi laureat z Uniwersytetu Jagiellońskiego w historii polskich odsłon FameLab. W 2012 roku zwyciężyła Monika Koperska. Doktorantka z Wydziału Chemii zajęła drugie miejsce w międzynarodowym finale, zdobywając też nagrodę publiczności.

Przypomnijmy, że badania dotyczące zdrad wśród ptaków zostały szczegółowo opisane w zeszłorocznym wydaniu "Projektora Jagiellońskiego"
- www.projektor.uj.edu.pl/bioroznorodnosc/zdrada

Data opublikowania: 27.04.2015
Osoba publikująca: Łukasz Wspaniały

Widok zawartości stron Widok zawartości stron