Uniwersytet Jagielloński w rankingu QS World University

Jedynie siedem polskich uczelni znalazło się w tegorocznej edycji rankingu QS World University Ranking dla kierunków studiów. Spośród polskich uczelni najlepiej w zestawieniu wypadły Uniwersytet Warszawski i Uniwersytet Jagielloński, które znalazły się na liście najlepszych uczelni w dziesięciu dyscyplinach naukowych.

QS World University Ranking przygotowuje brytyjska firma Quacquarelli Symmonds, która wydaje publikacje poświęcone edukacji i studiowaniu za granicą. Publikuje ona trzy osobne zestawienia, oceniające całokształt działalności uczelni, dziedziny naukowe oraz kierunki studiów. W tegorocznym rankingu kierunków oceniono 3551 uniwersytetów. Ostatecznie w rankingu kierunkowym zostało uwzględnionych 894 instytucji prowadzących 14 tys. kierunków studiów. Zestawienie uwzględnia 36 różnych dyscyplin naukowych.

Wśród polskich uczelni w klasyfikacji kierunków QS uwzględnione zostały: Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Jagielloński, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, Politechnika Warszawska, Uniwersytet Łódzki, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego i Politechnika Wrocławska.

Na Uniwersytecie Jagiellońskim najlepiej wypadła neofilologia, która zmieściła się w przedziale 101-150; anglistyka, geografia, lingwistyka i filozofia dotarły na miejsca 151-200; fizyka i astronomia oraz matematyka - na miejsca 251-300; za to chemia, nauki biologiczne i medycyna znalazły się w przedziale 301-400.

Ranking bierze pod uwagę np. umiędzynarodowienie, cytowalność, stosunek liczby nauczycieli do liczby studentów, opinie na temat szkoły w świecie akademickim oraz wśród pracodawców.

Ranking jest dostępny na stronie www.topuniversities.com/subject-rankings/2015.

źródło naukawpolsce.pap.pl

W serii Monografie FNP ukazały się książki dwojga badaczy związanych z UJ