Wynalazki z UJ nagrodzone medalami targów wynalazczości "Concours Lépine"

10 maja zakończyły się 114. Międzynarodowe Targi Wynalazczości „Concours Lépine", organizowane pod patronatem Prezydenta Francji poświęcone transferowi technologii i wdrażaniu postępu technicznego.

Targi zgromadziły ponad 550 rozwiązań innowacyjnych prezentowanych w  czterech  głównych  sektorach branżowych (poprawa jakości życia; medycyna i technologie medyczne; transport,  przemysł) oraz narodowych, przez  wystawców z  13 krajów świata, między innymi z Niemiec, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Belgii, Rosji, Iranu,   Maroka, Tajwanu   i  Chin.  Prezentaowane były również  26 innowacje z Polski. Rozwiązania  te  obejmowały  zagadnienia    z  różnych    dziedzin:  ekologia,  medycyna, bezpieczeństwo, metalurgia,  włókiennictwo, maszyny i urządzenia, chemia, mechanika,  inżynieria,   elektronika, energetyka, informatyka i inne.

Co roku prezentowane w ramach „Concours Lépine" wynalazki są oceniane w ramach specjalnego konkursu. Jury przyznaje medale złote, srebrne i brązowe, medale Stowarzyszenia Francuskich Wynalazców i Producentów AIFF oraz dyplomy uczestnictwa. W ocenie rozwiązań jury bierze pod uwagę poziom nowatorstwa, poziom techniki i technologii, zapotrzebowanie społecze, możliwości wdrażania i sprzedaży, potwierdzenie skuteczności rozwiązań stosownymi wynikami badań. W ramach konkursu organizowanego w ramach tegorocznej edycji wydarzenia jury przyznało innowacjom naukowców UJ 2 srebrne i 2 brązowe medale:

medal srebrny przyznano wynalazkom UJ pt.

brązowy medal przyznano wynalazkom UJ pt:

Targi Concours Lépine organizowane są od 1901 roku. Ich inicjatorem był prefekt policji, Louis Lépine. W ramach licznych działań pobudzających gospodarkę Francji w walce z kryzysem Lépine stworzył targi w formie konkursu, nazwane następnie jego imieniem. Podczas kolejnych edycji imprezy posiadającej ponad stuletnią tradycję zaprezentowano i wypromowano takie wynalazki jak: silnik dwusuwowy, turbinę cieplną, sztuczne serce, sztuczne płuco („żelazne płuca"), aparat do transfuzji krwi, inhalator do nosa pochłaniający kurz i chroniący przed chorobami infekcyjnymi, laryngoskop, szkła kontaktowe, pompka do odsysania toksyn po ukąszeniach, odkurzacz elektryczny, żelazko na parę, piecyk elektryczny, zmywarkę do naczyń, pralkę, pilota na podczerwień, automatycznie otwierający się spadochron indywidualny, długopis, maszynę do pisania.

Dr Renata Mężyk-Kopeć z WBBB UJ laureatką konkursu NCN Weave-UNISONO

Sukcesy studentów SKN Terapii Celowanej i Układów Supramolekularnych UJ CM

Naukowcy sprawdzą, jak studenci łączą edukację ze sprawowaniem opieki nad osobami starszymi

Student UJ CM współautorem projektu nagrodzonego w konkursie "<span lang='en'>Direction: Space</span>"