Ponad 5 mln zł dla naukowców przyjeżdżających na UJ

Ponad 5 mln zł dla naukowców przyjeżdżających na UJ

19.05.2016
Narodowe Centrum Nauki (NCN) rozstrzygnęło pierwszą edycję konkursu Polonez skierowanego do naukowców przyjeżdżających z zagranicy, którzy chcą prowadzić badania w polskich jednostkach naukowych. NCN na realizację 7 projektów w Uniwersytecie Jagiellońskim przeznaczy ponad 5,6 mln zł.
więcej o Ponad 5 mln zł dla naukowców przyjeżdżających na UJ
Ponad 39 mln zł dla naukowców od Narodowego Centrum Nauki

Ponad 39 mln zł dla naukowców od Narodowego Centrum Nauki

10.05.2016
Narodowe Centrum Nauki (NCN) już po raz 10. rozstrzygnęło konkursy Opus, Preludium i Sonata. 73 naukowców z Uniwersytetu Jagiellońskiego, prowadzących badania podstawowe, przyznano łącznie 39 168 404 zł. Najwyższe finansowanie zdobył projekt "Właściwości skrzepu fibrynowego w ostrej zatorowości płucnej", którego kierownikiem jest prof. Anetta Undas z Wydziału Lekarskiego UJ CM.
więcej o Ponad 39 mln zł dla naukowców od Narodowego Centrum Nauki
Pierwsze obrazy Wszechświata z polskich stacji LOFAR-a

09.05.2016
Polskie stacje LOFAR-a wybudowane pod koniec 2015 roku pracują już rutynowo. Razem z innymi stacjami tworzą one największy na świecie interferometr radiowy działający w zakresie niskich częstotliwości. Na konferencji w Zandvoort w Holandii profesor Ger de Bruyn z Uniwersytetu Groningen przedstawił właśnie pierwsze obrazy nieba uzyskane dzięki polskim stacjom LOFAR-a.
więcej o Pierwsze obrazy Wszechświata z polskich stacji LOFAR-a
Studentka UJ laureatką konkursu "Tłumacze świata"
osiągnięcie

Studentka UJ laureatką konkursu "Tłumacze świata"

09.05.2016
Aleksandra Smoleń, studentka edytorstwa na Wydziale Polonistyki UJ zdobyła nagrodę główną w konkursie na recenzję przekładu książki nominowanej do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki.
więcej o Studentka UJ laureatką konkursu "Tłumacze świata"
Młodzi naukowcy nagrodzeni przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej

Młodzi naukowcy nagrodzeni przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej

29.04.2016
Fundacja na rzecz Nauki Polskiej (FNP) po raz 24. przyznała stypendia "Start" dla najzdolniejszych młodych naukowców z całej Polski. W tym roku otrzyma je 10 młodych badaczy z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wysokość rocznego stypendium to 28 tys. zł, a łączna kwota, jaką FNP przeznaczy na stypendia w bieżącym roku, wynosi niemal 3,5 mln złotych.
więcej o Młodzi naukowcy nagrodzeni przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej