Wiosna w jesieni życia. VI Forum Seniora na Uniwersytecie Jagiellońskim

Z roku na rok w społeczeństwie polskim wzrasta odsetek osób starszych. Chociaż proces biologicznego starzenia się jest nieuchronny, współczesna nauka stwarza możliwości skutecznej poprawy jakości życia ludzi w podeszłym wieku. O tym jak właściwie wykorzystać te możliwości rozmawiali uczestnicy VI Forum Seniora, które odbyło się 7 listopada w Auditorium Maximum UJ.

Uczestników Forum powitali prorektor UJ ds. rozwoju prof. Dorota Malec oraz redaktor naczelny Dziennika Polskiego Jerzy Sułowski. W imieniu Marszałka Województwa Małopolskiego Witolda Kozłowskiego, do zebranych zwrócił się Jan Tadeusz Duda, przewodniczący Sejmiku Województwa, który pokrótce przedstawił działania Województwa w zakresie tzw. polityki senioralnej, wśród których wymienił m.in. przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu osób starszych, promowanie pozytywnego wizerunku tych osób, wspieranie ich aktywności, zarówno fizycznej, jak i intelektualnej (zwłaszcza w ramach uniwersytetów trzeciego wieku), a także promocję zdrowego trybu życia, w tym profilaktyki i diagnostyki zdrowotnej wśród seniorów.

Główną część spotkania stanowiły wykłady dotyczące różnych tematów związanych ze zdrowiem osób starszych, takich jak odpowiedni dobór diety, zagrożenia związane z nadmiarem cukru, zespół kruchości u seniora, profilaktyka i leczenie zaburzeń wzroku oraz chorób urologicznych  Prelegentami byli prof. Tomasz Grodzicki, kierownik Oddziału Klinicznego Chorób Wewnętrznych Szpitala Uniwersyteckiego (SU), dr Tomasz Wiatr z Oddziału Klinicznego Urologii i Urologii Onkologicznej SU, Maria Przyborowska-Sapek z Ośrodka Dietetyki SU, dr Małgorzata Woś ze Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Żeromskiego, oraz Marta Pawłowska, zastępca dyrektora Biura Profilaktyki Zdrowotnej Narodowego Funduszu Zdrowia.

Wydarzenie zakończył występ artystyczny Zespołu Pieśni i Tańca UJ „Słowianki”.

VI Forum Seniora zorganizowane zostało przez Dziennik Polski we współpracy z Uniwersytetem Jagiellońskim, Województwem Małopolskim oraz Narodowym Funduszem Zdrowia.

Tomasz Malarz Krakowskim Mistrzem Ortografii 2024

Projekty realizowane przez laureatów grantów ERC inspirują do działania cały UJ

Upamiętnienie 79. rocznicy wyzwolenia obozu <span lang='de'>Auschwitz-Birkenau</span>

Upamiętnienie 79. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau