Jesienna Szkoła XR na Malcie

Naukowcy z czterech ośrodków akademickich z Polski, Grecji i Malty realizujący międzynarodowy projekt w ramach programu Erasmus+, którego liderem jest zespół z Instytutu Kultury UJ wrócili właśnie ze szkolenia dotyczącego zastosowania nowych technologii immersyjnych w kulturze i sztuce.

Biorący udział w projekcie naukowcy z Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi, Uniwersytetu Narodowego im. Kapodistriana w Atenach, Uniwersytetu Maltańskiego oraz Uniwersytetu Jagiellońskiego spotkali się na Malcie, by wspólnie przeszkolić się z zastosowania nowych technologii immersyjnych w kulturze i sztuce. Zespół z Uniwersytetu Jagiellońskiego reprezentowały dr hab. Marzena Barańska, prof. UJ, dr Katarzyna Kopeć oraz będąca kierownikiem projektu dr Marta Materska-Samek.

Jesienne szkolenie z zastosowania nowych technologii immersyjnych trwało od 27 września do 1 października 2021 roku i było pierwszym spotkaniem zespołu poza przestrzenią cyfrową. Z uwagi na obowiązujące obostrzenia związane z pandemią SARS-COV2 w spotkaniu na Malcie ograniczono grono przedstawicieli każdej z uczelni partnerskich. Dr Adnan Hadzi [Hadziselimovic] zaplanował wraz ze swoim zespołem liczne warsztaty, podczas których przybliżył pozostałym uczestnikom przykłady zrealizowanych przez naukowców z Uniwersytetu Maltańskiego projektów, w których zastosowano rozszerzoną rzeczywistość (AR) oraz wirtualną rzeczywistość (VR). Gospodarze jesiennej szkoły XR -partnerzy z Uniwersytetu Maltańskiego gościli 10 osób z Polski i Grecji. Ponadto przebywający na Malcie zespół zainaugurował pracę w ramach sześciu grup roboczych nad stworzeniem sylabusów kursów poświęconych technologiom immersyjnym, które w przyszłości zostaną włączone do oferty dydaktycznej skierowanej do przyszłych artystów i menadżerów kultury i mediów.

Szkolenie w zakresie wykorzystania nowych technologii immersyjnych było pierwszym z cyklu - kolejne szkolenia planowane są w lipcu 2022 roku w ramach letniej szkoły, również organizowanej na Malcie. Tym razem wezmą w niej udział nie tylko badacze, ale przede wszystkim studenci, dla których planowane są warsztaty, umożliwiające zdobycie doświadczenia w zakresie wykorzystania nowych technologii immersyjnych, takich jak rozszerzona rzeczywistość, rzeczywistość wirtualna, rzeczywistość mieszana oraz sposobów ich wykorzystania w celu angażowania odbiorców.

zdjęcie ilustracyjne
Poezja rozmawia z filozofią - konferencja poświęcona Adamowi Zagajewskiemu
Walne zgromadzenie przedstawicieli sieci Coimbra Group
Promocja książki Haliny Zwolskiej "Uczniowie Szkoły Głównej Koronnej 1780-1795"