WSMiP UJ realizuje międzynarodowy projekt badawczy

W dniach 7-8 października 2021 r. we Lwowskim Państwowym Uniwersytecie im. Iwana Franki odbyły się seminarium eksperckie, międzynarodowa konferencja oraz wykłady dla studentów zrealizowane w ramach międzynarodowego projektu badawczego "Rola i znaczenie Partnerstwa Wschodniego w procesie transformacji państw Europy Wschodniej i Kaukazu Południowego", prowadzonego we współpracy z Uniwersytetem Jagiellońskim.

7 października odbyło się seminarium eksperckie, podczas którego dziekan Wydziału Stosunków Międzynarodowych Lwowskiego Państwowego Uniwersytetu im. Iwana Franki prof. Markyan Malskyy oraz prof. Roman Vovk z Katedry Stosunków Międzynarodowych przedstawili wyniki badań dotyczących roli i znaczenia Partnerstwa Wschodniego w procesie transformacji społeczno-politycznej Ukrainy, z uwzględnieniem aspektu bezpieczeństwa. Uniwersytet Jagielloński reprezentowali dyrektor Instytutu Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych UJ prof. Adrian Tyszkiewicz oraz zastępca dyrektora INPiSM ds. ogólnych i międzynarodowych prof. Piotr Bajor.

Częścią realizacji projektu były również wykłady dla studentów lwowskiej uczelni. Dziekan Wydziału Zarządzania i Komunikacji Społecznej UJ prof. Ewa Bogacz-Wojtanowska wygłosiła wykład na temat uwarunkowań i doświadczeń transformacji systemowej w Polsce, natomiast kierownik Katedry Stosunków Międzynarodowych i Polityki Zagranicznej INPiSM prof. Robert Kłosowicz w swoim wykładzie przedstawił zagadnienia dotyczące polityki zagranicznej i bezpieczeństwa Polski.

8 października delegacja Uniwersytetu Jagiellońskiego wzięła udział w międzynarodowej konferencji "Dyplomacja łączy: współczesne perspektywy wspólnych tradycji". W panelu dotyczącym doświadczeń w zakresie internacjonalizacji udział wziął dziekan Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ prof. Paweł Laidler.

Projekt "Rola i znaczenie Partnerstwa Wschodniego w procesie transformacji państw Europy Wschodniej i Kaukazu Południowego" realizowany jest przez międzynarodowe konsorcjum uniwersytetów, w skład którego wchodzą Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Państwowy Uniwersytet w Erywaniu, Państwowy Uniwersytet w Kiszyniowie, Państwowy Uniwersytet w Tbilisi, Państwowy Uniwersytet we Lwowie oraz Centrum Bezpieczeństwa Międzynarodowego i Partnerstwa we Lwowie. Celem projektu jest przeprowadzenie badań dotyczących roli i znaczenia Partnerstwa Wschodniego w procesie transformacji państw objętych programem oraz analiza wpływu poszczególnych narzędzi w zakresie zmian systemowych w Armenii, Gruzji, Mołdawii oraz Ukrainie. Kierownikiem projektu jest prof. Piotr Bajor z Instytutu Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych UJ.

Projekt realizowany jest w ramach zadania publicznego finansowanego przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP w konkursie "Dyplomacja publiczna 2021".

W Uniwersytecie Jagiellońskim odbywa się Kongres Polskiego Przekładoznawstwa
Od "Melodii" Skoryka do hymnu Ukrainy. Koncert Ksenii Ahishevej w Instytucie Muzykologii UJ
Dwie szkoły doktorskie UJ mają nową siedzibę
Spotkania Una Europa w Paryżu