Otwarcie Polskiego Instytutu Archeologicznego w Atenach z udziałem przedstawicieli UJ

26 października 2021 r. w Atenach odbyło się uroczyste otwarcie siedziby Polskiego Instytutu Archeologicznego, którego wicedyrektorką jest prof. dr hab. Ewdoksia Papuci-Władyka z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego.

W ubiegłym tygodniu prodziekani Wydziału Historycznego UJ - dr hab. Judyta Rodzińska-Nowak, prof. UJ i dr hab. Sławomir Sprawski, prof. UJ uczestniczyli w otwarciu siedziby Polskiego Instytutu Archeologicznego w Atenach (PIAA). Jego wicedyrektorką jest prof. dr hab. Ewdoksia Papuci-Władyka z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Instytut powstał dzięki porozumieniu, którego sygnatariuszami od 2018 roku są: Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Instytut Archeologii i Etnologii PAN, Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytet Rzeszowski, Uniwersytet Warszawski i Uniwersytet Wrocławski.

W uroczystym otwarciu siedziby Instytutu w Atenach wzięli udział: wiceminister spraw zagranicznych RP Szymon Szynkowski vel Sęk, sekretarz generalny Ministerstwa Kultury i Sportu Republiki Grecji – Georgios Didaskalou oraz ambasadorowie RP: w Atenach Artur Lompart oraz z placówki na Cyprze - Irena Lichnerowicz-Augustyn.

Przed otwarciem odbyła się uroczystość odznaczenia prof. Georgii Kokkorou-Alevras z Uniwersytetu Ateńskiego polskim wysokim odznaczeniem państwowym - Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi. Było to uhonorowanie wieloletnich wysiłków w rozwijaniu polsko-greckiej współpracy naukowej z Uniwersytetem Jagiellońskim. Odznaczenie wręczył minister Szymon Szynkowski vel Sęk. Laudację dla pani profesor wygłosiła prof. dr hab. Ewdoksia Papuci-Władyka.

PIAA jest jednostką (centrum uniwersyteckim) Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, a jego zadaniem jest przede wszystkim reprezentowanie przed władzami greckimi wszystkich naukowców polskich, którzy zamierzają prowadzić swoje badania w tym kraju. Jest to szczególnie istotne dla archeologów, ponieważ zgodnie z greckim prawem samodzielne wykopaliska lub inne badania terenowe może prowadzić tam obcokrajowiec, którego kraj otworzył w Atenach własną "szkołę archeologiczną". Także dla innych naukowców (historyków, historyków sztuki, bizantynistów, filologów klasycznych etc.) istnienie takiej jednostki otwiera nowe perspektywy rozwoju własnych badań.

uczestnicy uroczystości
W Uniwersytecie Jagiellońskim odbywa się Kongres Polskiego Przekładoznawstwa
Od "Melodii" Skoryka do hymnu Ukrainy. Koncert Ksenii Ahishevej w Instytucie Muzykologii UJ
Dwie szkoły doktorskie UJ mają nową siedzibę