
Wydział Historyczny UJ od początku eskalacji wojny w Ukrainie aktywnie włącza się w pomoc uchodźcom, dlatego 13 kwietnia w Instytucie Muzykologii zorganizowano koncert Ksenii Ahishevej, pianistki z Charkowa.
13 kwietnia w Sali Kameralnej Pałacu Pusłowskich odbył się koncert Ksenii Ahishevej, uchodźczyni z Charkowa. Wydarzenie zorganizował dziekan Wydziału Historycznego prof. dr hab. Stanisław Sroka. Wzięli w nim udział przedstawiciele władz Uniwersytetu Jagiellońskiego na czele z prorektorem ds. rozwoju prof. dr. hab. Jarosławem Górniakiem, kolegium dziekańskie Wydziału Historycznego, dyrektorzy i pracownicy poszczególnych instytutów. Wśród gości byli również: rektor Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie prof. dr hab. Wojciech Widłak i dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie prof. dr hab. Andrzej Szczerski.
Gości powitał gospodarz miejsca – dyrektor Instytutu Muzykologii dr hab. Piotr Wilk, prof. UJ. Przedstawił zgromadzonym repertuar koncertu, który otworzył utwór "Melodia" Myroslava Skoryka (1938–2020), znakomitego ukraińskiego kompozytora i muzykologa. To motyw przewodni dramatu wojennego "Vysoky pereval" z 1982 r., niezwykle popularny w ostatnich tygodniach jako wyraz solidarności z Ukrainą i hołd dla ofiar wojny. Następnie wysłuchano utworów Franza Schuberta (Impromptu As-dur), etiudy Fryderyka Chopina (Opus 25 no 1,2), Siergieja Rachmaninowa (Barkarola, Preludium D-dur) i Charlesa Debussy'ego (Suite Bergamasque). Wieczór zakończył hymn Ukrainy.
Kseniia Ahishva urodziła się w 1983 roku w Charkowie na Ukrainie. Zaczęła grać na pianinie już w wieku czterech lat. Szkołę muzyczną i college ukończyła w rodzinnym Charkowie. Tytuł magistra uzyskała na Charkowskim Państwowym Uniwersytecie Sztuki im. I.P. Kotlarewskiego. Jeszcze podczas studiów na uniwersytecie rozpoczęła pracę jako nauczycielka w Szkole Muzycznej im. Borysa Latoszyńskiego. Równolegle z nauczaniem pracuje jako akompaniatorka w charkowskich szkołach muzycznych i w szkole artystycznej, w Akademii Kultury oraz w Charkowskim Narodowym Uniwersytecie Sztuki im. I.P. Kotlarewskiego. Specjalizuje się w akompaniamencie w klasach solistyki operowej, chóru, skrzypiec, wiolonczeli, klarnetu, fletu i dyrygentury. W ostatnim roku m.in. brała udział w Rocky Mountain Piano Competition w Toronto, uczestniczyła w kursie mistrzowskim Natalii Goretskiej. W kwietniu 2021, z okazji 130. rocznicy urodzin Sergieja Prokofiewa, wykonała w Ministerstwie Kultury Ukrainy wszystkie sonaty fortepianowe mistrza. Jako pedagog Kseniia Ahisheva aktywnie działa na rzecz utalentowanej młodzieży artystycznej koordynując m.in. Ogólnoukraiński Konkurs Pianistyczny im. B. Latoszyńskiego. Pod jej opieką uczniowie i studenci biorą udział w festiwalach muzycznych i wygrywają konkursy.
W lutym 2022 r., w wyniku agresji Rosji na Ukrainę, Kseniia Ahishva zmuszona była opuścić rodzinne miasto i znalazła schronienie w Polsce.