Walne zgromadzenie przedstawicieli sieci Coimbra Group

W dniach od 9 do 10 czerwca w Uniwersytecie w Padwie odbyła się coroczna konferencja i walne zgromadzenie przedstawicieli sieci Coimbra Group, które poprzedzone były spotkaniami grup roboczych. Wydarzenia te zbiegły się z uroczystymi obchodami 800-lecia działalności padewskiej uczelni.

W tych dniach odbyły się liczne spotkania zarządu, a także publiczna konferencja zatytułowana "800 years of Academic Freedom: lessons from the past to shape the future". Podczas panelu "Viewpoints from Aliances of European Universities" prof. Stanisław Kistryn, pełnomocnik rektora UJ ds. współpracy w ramach Una Europa zaprezentował stanowisko tego aliansu w zakresie wolności akademickiej. W swojej wypowiedzi prof. Kistryn podkreślił te elementy strategii Una Europa 2030 oraz inicjatywy, które dotyczą tolerancji dla różnorodności, godności człowieka, akademickiej wolności, jak i dobrego zdrowia i samopoczucia jednostek.  Ponadto swoje stanowisko w tej kwestii wyrazili przedstawiciele inicjatywy Uniwersytetów Europejskich takich jak: Arqus, Charm-EU, Circle U, EC2U, ENLIGHT, EUniWell, 4EU+.

Prof. Dorota Malec, prorektor UJ ds. współpracy międzynarodowej, po raz kolejny została wybrana większością głosów przez Zgromadzenie Generalne do Zarządu sieci (Executive Board) Coimbra Group na lata 2022 - 2026.

Z kolei prof. Jarosław Górniak, prorektor UJ ds. rozwoju, wziął udział w walnym zgromadzeniu sieci oraz spotkaniu zarządu z oficjalnymi reprezentantami uniwersytetów sieci Coimbra Group.

Pozostali przedstawiciele w składzie: prof. Judyta Rodzińska-Nowak, dr hab. Marek Frankowicz, dr Joanna Ślaga, dr Natalia Bahlawan, dr Marcin Zubek, dr Jacek Urbaniec oraz Dorota Maciejowska reprezentowali UJ w pracach grup roboczych.

Tomasz Malarz Krakowskim Mistrzem Ortografii 2024

Projekty realizowane przez laureatów grantów ERC inspirują do działania cały UJ

Upamiętnienie 79. rocznicy wyzwolenia obozu <span lang='de'>Auschwitz-Birkenau</span>

Upamiętnienie 79. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau