Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Taki mamy klimat? "Wielki test wiedzy o klimacie" w Auditorium Maximum UJ

Taki mamy klimat? "Wielki test wiedzy o klimacie" w Auditorium Maximum UJ

3 listopada o godzinie 10.30 jednocześnie w pięciu miastach Polski: w Krakowie, Opolu, Trójmieście, Warszawie i Wrocławiu rozpoczął się organizowany przez "Gazetę Wyborczą" Wielki Test Wiedzy o Klimacie, którego uczestnikami byli uczniowie szkół średnich. W krakowskiej odsłonie konkursu sprawdzającego wiedzę z zakresu zmian i ochrony klimatu zwyciężyła Iga Szumilas z XIII LO w Krakowie.

 

Zwyciężczyni konkursu odpowiedziała poprawnie na 54 z 60 pytań zamkniętych przygotowanych przez dziennikarzy "Gazety Wyborczej". Kolejne miejsca zajęli: Natalia Charzewska (II LO) i Ernest Jaksa (IV LO).

Konkurs został zorganizowany we współpracy z Urzędem Miasta Krakowa. Partnerami przedsięwzięcia są Krakowski Holding Komunalny, Wodociągi Miasta Krakowa SA, Łukasiewicz - Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych oraz Uniwersytet Jagielloński.

Ewa Całus, pełnomocniczka prezydenta Krakowa do spraw edukacji klimatycznej, zachęcała młodzież do tego, aby towarzyszący im zapał i zainteresowanie sprawami dotyczącymi klimatu podtrzymywali w dalszym swoim życiu. Ich zaangażowanie, kontynuowane także w dorosłości, ma szanse bowiem przełożyć się na mądre decyzje, także polityczne.

W oczekiwaniu na wyniki testu młodzi ludzie wysłuchali wykładu „Współczesne ocieplenie. Antropocen”, który wygłosiła dr hab. Dorota Matuszko, prof. UJ z Zakładu Klimatologii Instytutu Geografii i Gospodarki Przestrzennej UJ. Klimatolożka i członkini Rady Klimatycznej UJ w swoim wystąpieniu na podstawie prezentowanych danych wykazała niezależność obecnych zmian klimatu od czynników naturalnych, takich jak aktywność Słońca czy wybuchy wulkanów. Obserwowany od połowy XX wieku skokowy wzrost temperatury Ziemi spowodowany jest wzrostem zawartości CO2 w ziemskiej atmosferze. Nie bez znaczenia są także głębokie przeobrażenia powierzchni naszej planety. Oba te czynniki są skutkiem działalności człowieka. Wyższa temperatura z kolei powoduje podnoszenie się poziomu oceanów, nasilenie występowania ekstremalnych zjawisk pogodowych, topnienie lodowców (w ostatnim roku alpejskie lodowce skurczyły się o 6%).

"Wielki test wiedzy o klimacie" to akcja edukacyjna "Gazety Wyborczej", w ramach której uczniowie szkół ponadpodstawowych z pięciu polskich miast sprawdzają swoją wiedzę z dziedziny ekologii i wiedzy o klimacie. Dla zwycięzców przygotowano nagrody - tablety i smartwatche, a dla najlepszej szkoły (pod uwagę będzie brany uśredniony wynik wszystkich uczestników z danej szkoły) - 2 tys. zł do wykorzystania na cele statutowe szkoły.

Zobacz galerię zdjęć
Polecamy również
Tomasz Malarz Krakowskim Mistrzem Ortografii 2024

Tomasz Malarz Krakowskim Mistrzem Ortografii 2024

Projekty realizowane przez laureatów grantów ERC inspirują do działania cały UJ

Projekty realizowane przez laureatów grantów ERC inspirują do działania cały UJ

Upamiętnienie 79. rocznicy wyzwolenia obozu <span lang='de'>Auschwitz-Birkenau</span>

Upamiętnienie 79. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau

Podsumowanie Światowego Kongresu Kopernikańskiego

Podsumowanie Światowego Kongresu Kopernikańskiego

Widok zawartości stron Widok zawartości stron