Mikołaj Kopernik z kanadyjskiej perspektywy. Wystawa na UJ

13 marca w Collegium Novum UJ otwarta została wystawa, która powstała z chęci uczczenia wielkiego astronoma przez Polonię kanadyjską. Na planszach zaprezentowano najważniejsze fakty z życia Mikołaja Kopernika, a także dowody na jego ogromny wpływ na dalszy rozwój nauki oraz interesujące przykłady upamiętnienia twórcy teorii heliocentrycznej w różnych krajach świata.

Ekspozycję otworzył rektor UJ prof. Jacek Popiel oraz Jerzy Barycki, działacz społeczny, dokumentalista oraz promotor Polski w Kanadzie i Kanady w Polsce, prezes Polsko-Kanadyjskiego Stowarzyszenia Biznesmenów i Profesjonalistów w Windsor, które stoi za organizacją wystawy. Przybyli także prorektorzy UJ: prof. Jarosław Górniak, prof. Piotr Kuśtrowski i prof. Armen Edigarian oraz przewodniczący Rady Uczelni prof. Jacek Purchla. Podczas otwarcia wystawy głos zabrał m.in. prof. Aleksander Skotnicki, zaangażowany w działania upamiętniające Kopernika w Krakowie.

Ekspozycja jest hołdem Polonii kanadyjskiej dla Mikołaja Kopernika z okazji przypadającej w 2023 roku 550. rocznicy urodzin (19 lutego 1473 roku) oraz 480. rocznicy jego śmierci (prawdopodobnie 21 maja 1543 roku).

Wystawa ma na celu przybliżenie podstawowych faktów związanych z postacią wielkiego naukowca. Biografia Kopernika jest bowiem powszechnie znana w Polsce, natomiast słabo ugruntowana poza nią. Stąd zrodził się pomysł stworzenia wystawy dla odbiorców z Kanady, by tam promować postać polskiego uczonego, który miał zasadniczy wpływ na zrozumienie wszechświata.

Dzięki informacjom i zdjęciom można dowiedzieć się, jak wyglądały dzieciństwo i młodość astronoma w Toruniu, studia w Krakowie i we Włoszech, a potem życie i praca po powrocie do Polski: we Fromborku, Lidzbarku Warmińskim i Olsztynie. Wystawa pokazuje także szczegóły działalności publicznej Kopernika, wczesne publikacje oraz istotę jego największego odkrycia.

Inauguracja polskiej wersji wystawy o Koperniku odbyła się 21 lutego w Senacie RP w Warszawie. Następnie pokazywana była na Politechnice Warszawskiej. Na Uniwersytecie Jagiellońskim prezentowana będzie najpierw w Collegium Novum, a następnie w Auditorium Maximum przy ulicy Krupniczej 33.

Tomasz Malarz Krakowskim Mistrzem Ortografii 2024

Projekty realizowane przez laureatów grantów ERC inspirują do działania cały UJ

Upamiętnienie 79. rocznicy wyzwolenia obozu <span lang='de'>Auschwitz-Birkenau</span>

Upamiętnienie 79. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau