Relacje z wykładów i konferencji

Otwarcie Roku Mikołaja Kopernika w Uniwersytecie Jagiellońskim

Otwarcie Roku Mikołaja Kopernika w Uniwersytecie Jagiellońskim

26.01.2023
Wykładem prof. Aleksandra Skotnickiego pt. "Kopernik w Krakowie. Kraków Kopernikowi", który został wygłoszony 26 stycznia w Librarii Collegium Maius UJ symbolicznie zainaugurowano krakowskie obchody Roku Mikołaja Kopernika organizowane z okazji przypadającej w 2023 roku 550. rocznicy urodzin wybitnego astronoma.
więcej o Otwarcie Roku Mikołaja Kopernika w Uniwersytecie Jagiellońskim
Upamiętnienie 78. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau

Upamiętnienie 78. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau

26.01.2023
Dzięki inicjatywie Towarzystwa Lekarskiego Krakowskiego, Uniwersytet Jagielloński, przy współudziale UJ Collegium Medicum oraz Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, od lat przypomina o kolejnych rocznicach wyzwolenia Niemieckiego Nazistowskiego Obozu Koncentracyjnego i Zagłady Auschwitz. Z tej okazji co roku w terminie zbliżonym do 27 stycznia w Collegium Novum UJ organizowane są sesje naukowe.
więcej o Upamiętnienie 78. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau
Areopag Uniwersytetów. Debata o przemocy i wojnie

Areopag Uniwersytetów. Debata o przemocy i wojnie

16.12.2022
Naukowcy z czołowych polskich uczelni spotkali się na Uniwersytecie Jagiellońskim, aby w kolejnej odsłonie cyklu debat zatytułowanego "Areopag Uniwersytetów" porozmawiać o najbardziej palących problemach trapiących współczesny świat. W bieżącej edycji wydarzenia zatytułowanej "Uniwersytet a wojna", głównym tematem jest agresja Rosji na Ukrainę oraz wynikające z nie konsekwencje dla Polski i świata, zarówno społeczne, jak i prawne oraz gospodarcze.
więcej o Areopag Uniwersytetów. Debata o przemocy i wojnie
Wręczenie dyplomów stypendystom Własnych Funduszy Stypendialnych UJ

Wręczenie dyplomów stypendystom Własnych Funduszy Stypendialnych UJ

14.12.2022
13 grudnia w auli Collegium Novum UJ dyplomy odebrali stypendyści Rektorskiego Funduszu Stypendialnego dla Olimpijczyków, Funduszu Stypendialnego Ad Polonos, Funduszu Stypendialnego im. Bohdana Łysiaka oraz Funduszu Stypendialnego im. prof. Franciszka Ziejki. Na uroczystość zorganizowaną przez Dział Spraw Stypendialnych CWD UJ zaproszonych zostało blisko 60 studentek i studentów, którym w bieżącym roku przyznano stypendia.
więcej o Wręczenie dyplomów stypendystom Własnych Funduszy Stypendialnych UJ
Sala im. prof. Jerzego Wyrozumskiego w Instytucie Historii UJ

Sala im. prof. Jerzego Wyrozumskiego w Instytucie Historii UJ

09.12.2022
Jedna z sal Instytutu Historii UJ od 6 grudnia oficjalnie nosi imię prof. Jerzego Wyrozumskiego (1930-2018). W uroczystości nadania patrona sali nr 212 wziął udział rektor UJ prof. Jacek Popiel, prorektor ds. polityki kadrowej i finansowej prof. Piotr Jedynak, kwestor UJ Teresa Kapcia, przedstawiciele krakowskich instytucji kulturalnych, studenci i pracownicy Wydziału Historycznego Uniwersytetu Jagiellońskiego.
więcej o Sala im. prof. Jerzego Wyrozumskiego w Instytucie Historii UJ