Medal "Plus ratio quam vis" dla prof. Adama Wsiołkowskiego

W środę 7 października na dziedzińcu Collegium Maius UJ miało miejsce otwarcie wystawy pt. "Artyści krakowscy Uniwersytetowi Jagiellońskiemu. Grafiki podarowane w latach 2013–2015". Świetności dodało wydarzeniu przyznanie medalu "Plus ratio quam vis" profesorowi Adamowi Wsiołkowskiemu.

Prof. Wsiołkowski jest pomysłodawcą i organizatorem idei pozyskania dla Muzeum UJ kolekcji przeszło 120 grafik autorstwa najwybitniejszych artystów związanych z krakowską Akademią Sztuk Pięknych. Dzięki jego inicjatywie i nadzwyczajnemu odzewowi twórców, muzeum wzbogaciło się o bogatą kolekcję grafiki współczesnej, która jeszcze do niedawna była skromnie reprezentowana w uniwersyteckich zbiorach. Obecnie zbiory grafiki w muzeum należą do jednych z najlepszych w Krakowie. Kolekcja ta będzie w przyszłości wzbogacana, również jako wyraz historycznych związków między Akademią Sztuk Pięknych a Uniwersytetem Jagiellońskim, sięgających 1818 roku, kiedy na Uniwersytecie powołano ASP z trzema katedrami: rysunku, malarstwa i rzeźby.

Prof. Adam Wsiołkowski – malarz i grafik. Studiował na wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Jest nieprzerwanie związany z macierzystą uczelnią gdzie prowadzi pracownię malarstwa. Był dziekanem Wydziału Malarstwa (1996–2002) i rektorem Akademii (2008–2012). Uczestniczył w kilkuset wystawach w kraju i za granicą, miał ponad 60 wystaw indywidualnych. Jest laureatem wielu nagród m.in. nagrody Ministra Kultury i Sztuki za wybitne osiągnięcia artystyczne i dydaktyczne (1991) oraz nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wkład w rozwój wyższego szkolnictwa artystycznego (2012). W 2013 roku otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Polonia Restituta. Prace prof. Wsiołkowskiego znajdują się w prestiżowych kolekcjach w Polsce i za granicą.

Uczczono rocznicę wznowienia działalności UJ po II wojnie światowej

Muzeum UJ wkrótce skończy 60 lat i zapowiada huczny jubileusz