Prof. Jean Martinez doktorem honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego

Światowej sławy chemik prof. Jean Martinez dołączył w piątek do grona ponad 350 doktorów honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Prof. Maciej Pawłowski podkreślił w laudacji, że imponujący dorobek naukowy uhonorowanego w zakresie poszukiwań nowych leków oraz wieloletnie związki z najstarszą polską uczelnią stanowią przesłankę do nadania mu najwyższej godności przyznawanej przez Senat UJ.

Ceremonia, której przewodniczył rektor UJ prof. Wojciech Nowak, odbyła się 23 października 2015 roku w auli Collegium Maius. Jak mówił, prof. Jean Martinez został w szczególności uhonorowany m.in. za wybitne osiągnięcia w zakresie badań nad poszukiwaniem nowych związków biologicznie aktywnych, znalezienie kilku preparatów o potencjalnym zastosowaniu w terapii otyłości oraz w diagnostyce medycznej, a także za ciągle rozwijaną współpracę z Wydziałem Farmaceutycznym UJ CM.

W laudacji prof. Maciej Pawłowski, kierownik Katedry Chemii Farmaceutycznej UJ CM, przypomniał sylwetkę, przebieg kariery i zasługi prof. J. Martineza. Zwrócił uwagę, że francuski naukowiec jest wybitnym specjalistą w zakresie poszukiwań nowych związków biologicznie aktywnych metodami syntezy klasycznej w roztworze oraz z zastosowaniem faz stałych.

- Znaczącym osiągnięciem, zespołów kierowanych przez prof. Jeana Martineza, było odkrycie kilku nowych substancji, które mogą być zastosowane w terapii otyłości oraz w diagnostyce medycznej. Te potencjalne leki lub środki diagnostyczne są aktualnie przedmiotem pierwszej, drugiej i trzeciej fazy badań klinicznych - mówił prof. M. Pawłowski.

Laudator dalszej części swojego wystąpienia wspomniał również o trwającej ponad 20 lat owocnej współpracy naukowej prof. Jeana Martineza z Katedrą Chemii Farmaceutycznej UJ CM, która zaowocowała 20 wspólnymi publikacjami w renomowanych czasopismach medycznych. Część tych badań jest przedmiotem dwóch patentów międzynarodowych. - W dalszym ciągu kontynuowane we współpracy z UJ badania naukowe są przedmiotem licznych doniesień zjazdowych na konferencjach w kraju i za granicą - mówił prof. Maciej Pawłowski.

Prof. Jean Martinez w swoim wystąpieniu przyznał, że samo przebywanie w murach najstarszej polskiej uczelni jest dla niego ogromnym zaszczytem i honorem, a przyznany mu tytuł traktuje jako osobiste wyróżnienie. Jak mówił, chemią zafascynował się przez przypadek.

- Ta dziedzina nauki nie była mi najbliższa od samego początku. W 1968 roku na studiach uczęszczałem na zajęcia z chemii przemysłowej i muszę przyznać, że całkiem nieźle sobie radziłem. Na egzaminie ustnym egzaminator spytał mnie, jak najchętniej lubię spędzać wolny czas. Zaskoczony odpowiedziałem, że graniem w karty z przyjaciółmi. Profesorowi najwyraźniej nie spodobała się moja odpowiedź i surowym głosem przekazał mi, że bardziej pożyteczne byłoby, gdybym przyszedł do jego laboratorium. Po wakacjach rozpoczęliśmy wspólne badania. Tak rozpoczęła się moja wielka fascynacja chemią i biologią - wspominał.

Uhonorowany nawiązał także do długoletniej współpracy z Wydziałem Farmaceutycznym UJ CM. Przypomniał, że pierwsze badania z krakowskimi uczonymi dotyczyły metodologii syntezy peptydów w układzie trawiennym. - Ta współpraca przez lata dynamicznie się rozwijała, czego dowodem są wspólne badania i wymiana kadry naukowej. Po tylu latach łączą nas niezwykle mocne relacje przyjacielskie - powiedział prof. Jean Marinez.

Po zakończeniu uroczystości goście udali się Stuby Communis, by tam indywidualnie złożyć prof. Jeanowi Martinezowi gratulacje i życzenia dalszych sukcesów naukowych.

Odsłonięcie tablicy upamiętniającej prof. Kazimierza Kostaneckiego

Uczczono rocznicę wznowienia działalności UJ po II wojnie światowej