Uniwersytet Jagielloński po raz 654. rozpoczął nowy rok akademicki

Z pełną ufnością i radością ogłaszam otwarcie 654. roku akademickiego w Uniwersytecie Jagiellońskim! Quod felix, faustum, fortunatumque sit! Oby wypadło dobrze, szczęśliwie i pomyślnie! - tymi słowami rektor UJ prof. Wojciech Nowak oficjalnie otworzył kolejny rok nauczania i działalności naszej uczelni.

Inauguracja roku akademickiego 2017-2018 odbyła się w auli Auditorium Maximum UJ. Poprzedził ją przemarsz orszaku profesorów UJ, który przeszedł ulicami Krakowa z Collegium Maius UJ. W uroczystości wzięła udział społeczność akademicka UJ, władze wojewódzkie i samorządowe, parlamentarzyści, przedstawiciele korpusu dyplomatycznego, świata nauki, kultury oraz minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

Rektor przypomniał, że uniwersytet rozpoczyna kolejny rok działalności w szczególnym czasie, w momencie, gdy trwają intensywne prace  i toczą się żywe dyskusje nad projektem nowej ustawy o szkolnictwie wyższym w Polsce. Wyraził obawę, że obecna atmosfera polityczna w kraju i anormalny przebieg dyskusji programowych właściwie w każdej dziedzinie życia społecznego muszą budzić obawy, iż podobne tło będzie towarzyszyć dysputom dotyczącym nowej ustawy o szkolnictwie wyższym.

Rektor UJ prof. Wojciech Nowak

- Z nadzieją będziemy śledzić przebieg dalszego procesu legislacyjnego, licząc na to, że nasze propozycje zostaną w niej uwzględnione. Liczę na mądrość i rozwagę decydentów w tej kluczowej dla edukacji w Polsce kwestii - powiedział rektor.

Rektor powiedział, że z dużym smutkiem obserwuje "permanentny antagonizm i już nie merytoryczną dyskusję, lecz autentyczną walkę partii politycznych, wyniszczającą je i odzierającą z pierwotnie założonej ideologii".

Istnieje mnogość problemów i dróg ich rozwikłania, jednakże pamiętajmy, że Polskę i społeczeństwo mamy tylko jedno, podobnie jak niepodważalne narodowe wartości: wolność, równość, demokrację apelował prof. Wojciech Nowak.

Gościem uroczystości był minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Główną część swojego wystąpienia wiceminister poświęcił przypomnieniu założeń projektu nowej ustawy o szkolnictwie wyższym i nauce, tzw. Ustawy 2.0, które przedstawił niedawno podczas Narodowego Kongresu Nauki w Krakowie.

Jarosław Gowin apelował do środowiska akademickiego o podjęcie już teraz prac nad nowymi statutami uczelni oraz o to, aby "dar wolności" oferowany przez nową ustawę, jakim ma być poszerzenie autonomii uczelni, wykorzystany został w duchu otwarcia na wyzwania XXI wieku.

- Wiele z obietnic, które składałem rok temu w tej sali, już została zrealizowana - powiedział minister, mówiąc o wchodzącej właśnie w życie ustawie o innowacyjności, która ma służyć stworzeniu pomostu między gospodarką i nauką. Przypomniał także o rozpoczynającej działalność Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej, która będzie wspierała to, co jest kluczowe dla nauki, czyli rozwój więzi międzynarodowych polskiej nauki.

- W historii Polski głębokie zmiany zaczynały się od reformy edukacji. W XVIII wieku to właśnie ze świata akademickiego wyszły inicjatywy mające uratować nasz kraj przed upadkiem - mówił Jarosław Gowin, wspominając działalność Komisji Edukacji Narodowej, założenie przez Stanisława Konarskiego Collegium Nobilium, czy reformę naszej uczelni dokonaną przez Hugo Kołłątaja.

- Mamy powody do dumy, ostatnie kilka dekad to był dobry czas dla Polski, ale można było go wykorzystać lepiej, tak, aby uniknąć pułapki średniego rozwoju. W przyszłym roku obchodzić będziemy 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Byłbym dumny, gdyby ten jubileusz został uświetniony reformą polskiej nauki, która da potężny impuls dla rozwoju całego naszego kraju - powiedział minister.

W trakcie uroczystości wręczono odznakę "Zasłużony dla Uniwersytetu Jagiellońskiego", którą odebrał prof. Stéphane Pellerin. Wyróżnienie zostało przyznane za odegranie znaczącej roli w nawiązaniu wielostronnej, wieloletniej  współpracy pomiędzy Uniwersytetem Jagiellońskim a Uniwersytetem w Orleanie, w dziedzinach: fizyki, biologii molekularnej, biotechnologii, chemii oraz historii i filologii francuskiej. Laudację prof. Pellerin wygłosił dr hab. Krzysztof Dzierżęga z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ.

Wręczono także Nagrody Rektora UJ "Laur Jagielloński", które honorują wybitne osiągnięcia naukowe uczonych z UJ. Nagrody otrzymali: prof. Andrzej Chwalba w dziedzinie nauk humanistycznych, społecznych i prawnych, prof. Tadeusz Holak w dziedzinie nauk ścisłych i przyrodniczych oraz prof. Maciej Pawłowski w dziedzinie nauk medycznych.

Okolicznościowy dyplom i oraz gratulacje od rektora odebrał dr Mateusz Hołda, który w kwietniu b.r., jeszcze jako student VI roku Wydziału Lekarskiego Collegium Medicum, obronił doktorat. Dokonał tego jako pierwszy i do tej pory jedyny student w Polsce.

Najważniejszy moment uroczystości - immatrykulację nowo przyjętych na Uniwersytet Jagielloński studentów I roku, przeprowadził prof. Armen Edigarian, prorektor UJ ds. dydaktyki. W imieniu studentów głos zabrał nowo wybrany przewodniczący Samorządu Studentów UJ Jakub Bakonyi.

Wykład inaugurujący 654. rok akademicki na Uniwersytecie Jagiellońskim wygłosiła dr hab. Justyna Drukała z Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii. Wykład nosił tytuł "Inżynieria tkankowa - wielka nadzieja współczesnej medycyny".

Inauguracja roku akademickiego 2017-2018 (publikacja okolicznościowa)
Listy gratulacyjne nadesłane z okazji inauguracji
Uczczono rocznicę wznowienia działalności UJ po II wojnie światowej

Muzeum UJ wkrótce skończy 60 lat i zapowiada huczny jubileusz