Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Jubileusz wybitnego znawcy prawa administracyjnego [ZDJĘCIA]

Jubileusz wybitnego znawcy prawa administracyjnego [ZDJĘCIA]

"Fenomen prawa administracyjnego" to tytuł księgi jubileuszowej dedykowanej prof. Janowi Zimmermannowi, wieloletniemu pracownikowi naukowemu Wydziału Prawa i Administracji UJ i sędziemu Naczelnego Sądu Administracyjnego w stanie spoczynku. Monografię przygotowali jego współpracownicy, uczniowie i przyjaciele. Uroczystość odbyła się 3 października w Collegium Maius.


Obecny na jubileuszu rektor UJ prof. Wojciech Nowak podziękował prof. Janowi Zimmermannowi za lata zawodowego zaangażowania na rzecz Almae Matris Cravoviensis oraz za dokonania na polu sądowo-orzeczniczym w Naczelnym Sądzie Administracyjnym.

”Profesor Jan Zimmermann z Uniwersytetem Jagiellońskim związał swe zawodowe losy przed prawie pięciu dekadami. Wyposażony w pasję badacza i znawcy teorii prawa administracyjnego i sądownictwa administracyjnego, postępowania administracyjnego i sądowo-administracyjnego znakomicie połączył swoje liczne obowiązki w uczelni, sądzie i na wielu innych płaszczyznach, w tym publikatorskiej, a także kształcenia i promowania młodych naukowców. Wszechstronna wiedza i efektywność poczynań zawodowych powoduje, że nie tylko w uroczystym jak dzisiejszym, ale każdego dnia Uniwersytet Jagielloński przepełnia duma z posiadania w gronie społeczności akademickiej tak wyrazistej osobistości - kogoś, kto bez względu na okoliczności nie boi się wypowiadać prawdy, choćby niewygodnej” - napisał w okolicznościowym adresie rektor UJ.

Gratulacje prof. Janowi Zimmermanna z okazji 70. urodzin złożyli także zaproszeni goście, w tym m.in. dziekan Wydziału Prawa i Administracji UJ prof. Jerzy Pisuliński, laudator prof. Mirosław Stec, były wiceprezes Trybunału Konstytucyjnego prof. Stanisław Biernat i dr hab. Jerzy Korczak, prof. Uniwersytetu Wrocławskiego, recenzent księgi "Fenomen prawa administracyjnego". Monografia, wydana nakładem wydawnictwa prawniczego Wolters Kluwer, składa się z 67 artykułów. Poszczególne opracowania przygotowali renomowani i uznani specjaliści. Wydanie stanowi wyraz uznania środowiska dla dorobku profesora Zimmermanna i jego doniosłego znaczenia dla doktryny prawa administracyjnego oraz postępowania administracyjnego.

Prof. Jan Zimmermann urodził się w 1949 roku w Poznaniu. Jest synem prof. Mariana Zimmermanna, również wybitnego znawcy prawa administracyjnego. Ukończył prawo na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza. Kariery naukowej w rodzinnych stronach nie mógł jednak kontynuować. - Główną tego przyczyną, o której wolno już mówić, była decyzja komitetu wojewódzkiego partii w Poznaniu, który nie wyraził zgody, by syn profesora realizował się jako naukowiec, a także by nie tworzyć dynastii naukowych na uczelni. W rozumieniu władz komunistycznych lepiej byłoby, żebym pracował w fabryce. Taka wówczas panowała ideologia w Poznaniu. W Krakowie było na szczęście inaczej, ponieważ ówczesny prorektor UJ prof. Mieczysław Karaś, a później rektor UJ, nie miał nic przeciwko, żeby mnie zatrudnić - mówi.

Jubilat w 1977 roku uzyskał stopień doktora, a 9 lat później habilitował się. Tytuł naukowy profesora nauk prawnych otrzymał w 1997 roku. Jak wspomina, szczególnie niebezpieczny i nieprzyjemny, z uwagi na stan wojenny, był dla środowiska akademickiego początek lat 80. - Mimo to naukowo można było się rozwijać. Nie napotkałem jakiś szczególnych przeszkód. Wszystko szło jak trzeba - dodaje.

Od 1 grudnia 1971 roku nieprzerwanie jest związany z Wydziałem Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego (WPiA UJ) - Katedrą Prawa Administracyjnego i przejściowo Katedrą Postępowania Administracyjnego. Przez wiele lat był kierownikiem studiów doktoranckich na WPiA UJ. Wypromował 18 doktorantów i kilkuset magistrów. Wielokrotnie recenzował przewody habilitacyjne i profesorskie. Jest autorem ok. 150 publikacji z zakresu prawa administracyjnego i postępowania administracyjnego. Obecnie w druku jest 3. cześć tryptyku Aksjomaty prawa administracyjnego.

Zobacz galerię zdjęć
Polecamy również
Tom "Acta Archaeologica Carpathica" dedykowany prof. Renacie Madydzie-Legutko
Tom "Acta Archaeologica Carpathica" dedykowany prof. Renacie Madydzie-Legutko
UJ świętuje 657. urodziny i honoruje wybitnego socjologa [ZDJĘCIA]
UJ świętuje 657. urodziny i honoruje wybitnego socjologa [ZDJĘCIA]
44. rocznica śmierci Stanisława Pyjasa - studenta UJ
44. rocznica śmierci Stanisława Pyjasa - studenta UJ
Uniwersytet Jagielloński świętuje rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja
Uniwersytet Jagielloński świętuje rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Znajdziesz nas tutaj