Jagielloński Uniwersytet Trzeciego Wieku rozpoczął 38. rok akademicki

7 października w auli w Auditorium Maximum UJ odbyła się uroczysta inauguracja roku akademickiego 2019/2020 w Jagiellońskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku (JUTW). Studentów-seniorów najstarszej polskiej uczelni powitali rektor UJ prof. Wojciech Nowak oraz kierownik Jagiellońskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku Ewa Piłat.

Jak zwróciła uwagę Ewa Piłat, rosnąca liczba emerytów w Polsce, w połączeniu ze zmianami w stylu życia osób w wieku starszym, stwarzają ogromne pole do działalności uniwersytetów trzeciego wieku. - Pokolenie obecnie odchodzące na emeryturę dość istotnie różni się od wcześniejszych emerytów. Generalizując, są to emeryci zdrowsi, lepiej sytuowani, o większej wiedzy na temat starości, prowadzący inny tryb życia, mający plany na emeryturę i ambicje, deklarujący chęć rozwoju, także intelektualnego – podkreśliła kierownik JUTW, zaznaczając przy tym, że, pomimo tych przemian, sytuacja tego typu placówek w naszym kraju nie zawsze jest łatwa. Zwracając się do obecnych na uroczystości przedstawicieli władz UJ, Ewa Piłat podziękowała im za życzliwość i wsparcie dla Jagiellońskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, które w tym roku zaowocowały, między innymi, przyznaniem mu własnej sali w Collegium Kołłątaja. Podkreśliła ponadto, że inne polskie uniwersytety trzeciego wieku często uznają jagiellońską placówkę za wzór do naśladowania, co jest w znacznej części zasługą dostępu do kadry znakomitych wykładowców. Wśród zadań na najbliższą przyszłość, kierownik JUTW wymieniła m.in. potrzebę większej aktywizacji sportowej i artystycznej słuchaczy.

W dalszej części uroczystości prof. Bartłomiej Dobroczyński z Instytutu Psychologii UJ wygłosił wykład inauguracyjny zatytułowany „Co czyni nas szczęśliwymi? Co powoduje, że jesteśmy szczęśliwi?”.

Jagielloński Uniwersytet Trzeciego Wieku jest jednostką pozawydziałową, której celem jest upowszechnianie kształcenia ustawicznego wśród osób nieaktywnych zawodowo, które ukończyły 60. rok życia i deklarują chęć rozwoju intelektualnego. JUTW kontynuuje tradycje międzyuczelnianego studium powołanego w 1982 roku decyzją Senatów Uniwersytetu Jagiellońskiego i ówczesnej Akademii Medycznej, którego celem było propagowanie wiedzy. Krakowski UTW był jedną z pierwszych jednostek edukacyjnych w kraju z ofertą skierowaną do seniorów. Kształcenie w JUTW swoją formułą w pewnym stopniu przypomina studia podyplomowe. Słuchacze przez dwa semestry na wykładach i seminariach zdobywają wiedzę z określonej dziedziny.

Nie siłą, lecz rozumem rozjaśnia się ciemności. UJ honoruje ks. Adama Bonieckiego
81. rocznica akcji przeciwko krakowskim profesorom. UJ oddaje hołd ofiarom
Najstarsi studenci UJ zainaugurowali nowy rok akademicki w sieci
Konsul Węgier uhonorowana medalem „Plus ratio quam vis”